26. 1. 2021

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Ať už je člověk začátečník, co si to přivodí nedostatkem techniky; nebo starej profík, co se třeba jenom blbě vyspal; ať už má člověk ruce přetrénovaný mlácením a zvedáním; nebo nedotrénovaný a tak neudrží vůbec nic - při boxování se naprosto každýmu stane, že si dřív nebo později prostě ustřelí ruku. Jak moc velký je to problém? A co s tím?

Jenom pro jistotu - nebudeme se teď bavit o tom, jak moc je nebezpečný boxovat a podobně, jo? Článek pro ustrašený maminy není úplně to, o co nám tu půjde a pokud chcete informace o zraněních v Boxu a MMA, na to je speciál článek tady.


ZÁPĚSTÍ A TRÉNINK

Ustřelená ruka má hodně potenciálu. V lepším případě to znamená jen vynechat trénink. V horším dlouhodobý hojení kvůli vysoký bolestivosti. V tom fatálním pak jednoduše konec boxerský kariéry, kvůli neustále se opakujícím problémům a výpadkům funkčnosti.

Tady je potřeba si uvědomit, že s těma rukama neděláme jenom Box - ale děláme s nima samozřejmě všechno - od živení rodiny po utírání zadku. V době počítačových myší a dotykových displejů máme k tomu docela dost dalších toxických a regeneraci zhoršujících vlivů.

Hlavní věcí, kterou teda v případě, že se začíná nějaký podobný problém objevovat, musíme zapojit - je mozek!

Analyzuj problém. Kdy to bolí? Jak to bolí? Je to při nějakých specifických úderech a u jiných ne? Je to jenom při úderu (tlaku) nebo i zvedání vah (tahu)? Můžeš se o tu ruku opřít? Spíš malíková strana? Nebo spíš palcová? Bolí to, když je to v klidu? Přestává to bolet, když to rozhýbeš? Pomáhá tomu teplo? Pomáhá tomu chlad?


ANATOMIE USTŘELENÝ RUKY

Když se pozorně podíváš na to, jak je ruka stavěná, zjistíš, že zápěstí je vlastně samá šlacha. Většinou problém bývá právě kvůli tomu. To ale neznamená hned řešit přímo ty šlachy (tak to nefunguje) a spíš bys měl jít po svalících nad a pod. Viz video.

Tvůj postup by měl být přibližně následující:

  1. Ahoj trenére - mohl by ses mi podívat, jestli motám ty bandáže správně?
  2. A trenére, mohl bys zkontrolovat, jestli ten úder, při kterým se mi to stalo, dělám správně?
  3. Pasivní regenerace - dobře spát, jíst, dát ruce klid.
  4. Levná regenerace - reflexní sprcha, hřejivá mast/thajský olej, masáž proudem vody
  5. Poctivá regenerace - masáž a pozornost odborníka. (Zas viz video.)
  6. Felčar. Pokud nic z toho nepomůže, může v tom být zánět, nebo něco ustřelenýho jako že hodně poctivě a chce to rentgen.

Dobře ustřelená ruka se hojí minimálně pět týdnů. Pokud se cítíš v pohodě hned po čtrnácti dnech, je to fajn, ale i tak vynechej tvrdý bomby a jeď na tréninku jen náznaky. Pokud překročíš pět týdnů a bolest neustoupila, jdi za doktorem.

Dobře ustřelená ruka má taky tendenci se nepříjemně vracet. Pokud jí nedohojíš, celá struktura zápěstí ti ukáže skutečný peklíčko na zemi. Bolest se velice často vrací (asi jako u ramene - jednou vypadne a pak už to jde snáz a snáz, až ti vypadává i při blbým otočení se v posteli) a nakonec to dojde do neschopnosti boxovat - a i utřít si ten zadek, že jo.


JAK SI CHRÁNIT ZÁPĚSTÍ?

Základem všeho je prehab. To vlastně platí o všech sportovních i civilizačních bebíčkách obecně. U zápěstí to platí o to víc, o co víc je to frekventovanější část těla, než třeba ledviny...

Tady nadchází chvilka na tvrdou propagaci Primal Fitness, oproti tradičním činkám. Ať už jde o Club (článek zde), Mace (zde) nebo i klasickou Kouli (zde), vše vše vše útočí na mobilitu i stabilitu struktury ruky a zápěstí. Oproti posilování s tradičníma činkama, který dost omezují práci svalů palce, rotační stabilizaci a ulnární a radiální dukci, pomůcky PF silně pracují se zápěstím doslova 3D.

Jenom pro shrnutí - trénink s činkou učí zápěstí v tahu či tlaku ve stabilizované srovnané pozici. Tečka. Club a Mace střídají tlak, tah, stabilizaci, akceleraci (dynamiku s balistikou obecně), rotaci, náklony,... ,... ,... - Podívejte se do našeho zásobníku cviků a sledujte zápěstí (zde).

Koule jsou specifickou záležitostí samy pro sebe. Ty obecně používám strašně rád nejenom jako pomůcku pro kompenzační cvičení, ale i pro doplňkové cvičení. Zkus čapnout dvě dvoukilový železný koule a jenom stínuj. Od konečků prstů po lokty pochopíš.

A pak tu máme tradiční východní způsoby prehabu - držení váz, nebo hnětení jemného písku v kýbli. Možná se inspiruj z karate (to jsem vlastně rozepsal taky -  tady).


ZÁVĚREM

Hele věnuj se tomu dřív, než se to objeví a zaručuju ti, že budeš nejšťastnější boxer v ringu. Když už se to objeví, okamžitě to řekni trenérovi (ten to musí vědět jako druhej, hned po tobě). Pak řeš regeneraci hezky od začátku. Pokud dojedeš na konec a nic se nestalo, neváhej s doktorem. I jeden opich ti může pomoct vrátit se do tréninku do dvou měsíců, pokud tam ten zánět byl. A radši okamžitě rentgen a futrál, než aby ti případně nějaká naštíplá kůstka blbě srostla a už nikdy to nebylo dobrý.

Víš, co může ukončit boxerovi kariéru rychlejc, jak skleněná brada? Neschopnost dát úder.

 

 

 

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Box: Tipy & Triky

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Svět násilí: MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Číst více

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více

MMA jako byznys

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram