1. 10. 2020

Primal fitness nářadí - Koule

Koule, Vrhačka, Dělovka… a to je asi tak všechno - nemá moc alternativních názvů. Je to velkej kus solidního železa - a je to kulatý. Proč i ti největší borci necvičí víc jak s 8 kilovýma koulema? A proč i přesto na ně ti největší borci nedají dopustit? A co to přinese tobě?



TROCHA HISTORIE

Už od počátků v jeskyních to bylo o tom, že kdo zvedne větší šutr je větší zabiják. Když jsme po sobě začali házet kamením, bylo to pak o tom, kdo hodí větším šutrem a trefí se, je větší zabiják. Postupně jsme začali zjišťovat, že kameny s pravidelným tvarem se trefují víc, jak ty nepravidelné. Přes praky se dostáváme k dělům.

Takže máme takové dva hlavní způsoby použití - jako předmět na házení a vrhání; a jako předmět na cvičení s volnou vahou. (Vynechávám tady trochu složitější část o východním používání kulatých kamenů při tréninku kung-fu.)

Právě děla po čase začala střílet nikoli už opracované kameny, ale lité železné koule. Jsme v době profesionálních armád, výcvikového drilu, generálů s nesmrtelnými jmény a především - jsme v době prvních branných cvičení! Protože svalnatej voják je vítězící voják.

Když se nějaký nižší důstojník rozhlédl po kasárnách a hledal s čím by mužstvo trochu potrápil, logicky mu padlo očko na koule. A jsme tu.

Asi sto let armády mnoha mocností makají s věcmi denního využití - koule postupně nahrazují patrony a na přelomu druhé světové války se i na bojištích objevují klasické cvičební pomůcky. A koule ustupují až do cca roku 2000, kdy je začínáme opět postupně objevovat i mimo těžko-atletické kruhy.

A pak nastupuje Primal Fitness a koule se opět dostávají do popředí i mimo vrhačské loučky.


 

PROČ TO FUNGUJE?

Protože se to fákt blbě drží 😀 No a protože vrhy z tréninku klasickýho fitness prakticky vymizely. Obojí má velký důvod k oprášení.

Pokud vyměníme vroubkovanou osu o průměru 2,5 cm za kouli o průměru 5-15 cm, nejenom že novým, netradičním způsobem zatížíme veškeré úchopové a stiskové svaly ruky, ale nová mechanika cviků zapojí i nové svaly, případně standardní svaly novým způsobem, což pomáhá omezit stagnaci, předcházet dysbalancím atd.

Umístění zátěže je taky jiný. Zatímco u tradičních posilovacích pomůcek je vně ruky (po stranách, mimo přirozené geometrické prodloužení paže a kostí předloktí), koule přenášejí středové těžiště zvedané váhy mnohem blíže středu ruky. U množství cviků to napomáhá přirozenějším pohybovým vzorcům. A následná nutnost stabilizace volné váhy koule ve stisku je pak jen příjemným zátěžovým bonusem.

Je-li tedy široký složitý úchop, lepší centralizace těžiště pomůcky v ruce, mnohonásobně větší nutnost stabilizace volné váhy v průběhu cviku a nově vzniklá variabilita s většinou cviku s jednoručními činkami, poskytující cvikům lepší kinetické řetězení opisováním přirozenějších drah – je-li toto všechno přínosem vrhacích koulí, proč se s nimi už dávno necvičí ve velkém? Protože se blbě drží 😀 A přitom ti to každý trénink dělá oproti jednoručkám efektivnější!

I kdyby to dělalo 5% nad-rámcové zátěže každý trénink, rychle se to nasčítá.

Věci se mají dělat efektivně - ne na efekt.


 

JAK TO ZAPADÁ DO PRIMAL FITNESS?

Co je základním prvkem mrtvého tahu? Úchop. Co je základním prvkem většího množství shybů? Úchop. Co je základním prvkem uspávačky na čelist? Pevný zápěstí, jasně - to je převlečenej úchop.

Nemůžeš swingovat s Clubem, Macem, ani pořádně s Kettlem, pokud na to nemáš zápěstí. Nemůžeš zároveň jet silovou mobilitu (jako například Sluníčka nebo Egypťany s vahou) s jednoručkou nebo kotoučem, aniž by ti to nenarušilo pohybový vzorec (omezilo rozsah strečinku).

Koule v PF nebude nikdy ten hard-train-maker - ale vždycky bude nepostradatelnou rehab / prehab pomůckou do každé domácnosti a každého tréninku.

A pak je tu ještě ten úchop.

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Hrdinský Sport a.k.a. آییهلوانی و زورخانه‌ای

Číst více

Zpověď velký holky 3.: Holka od činek

Číst více

Siláci historie – 05 – Charles Atlas

Číst více

Siláci historie – 06 – Edward Aston

Číst více

Proč jít ven zvedat šutry?

Číst více

Siláci historie – 04 – Siegmund Klein

Číst více

Siláci Historie - 03 - Arthur Saxon

Číst více

Siláci Historie - 02 - Georg Hackenschmidt

Číst více

Zvětšit Bench! 5+1 tipů

Číst více

FURIBO - ani Mace, ani Club, přesto sexy

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram