5. 6. 2017

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Začínáme novej seriál - a vezmeme to hezky od podlahy. Bare-knuckle boxing je původní forma boxování, do současnosti nejbližší původnímu staro-řeckýmu konceptu. Borci nastupují bez rukavic do "ringů" tvořených slaměnými bloky, posekaným trávníkem, starou kotelnou, nebo vyklizenou nálevnou.

Rány jsou brutální, zápasy mohou trvat několik vteřin stejně tak, jako několik minut. Od klasický pouliční bitky se liší uznáním základních pravidel - za zásadní se považuje neútočení na sraženého soupeře, takže to dneska o kopání do hlav nebude.


HISTORIE

Protože se jedná o násilí organizovaný, můžeme cestovat historií až k prvnímu šampionovi - Jamesi Figgovi (angličan), který titul získal v roce 1719 a udržel si jej až do konce boxerský kariéry v roce 1730. Tenhle bourák nejenom zápasil, ale zápasy i organizoval a věnoval se i výuce sebeobrany. Mnohými je nazýván otcem moderního boxu a vedle boxování osobně se věnoval i wrestlingu a šermu. Připočtěte k tomu plešatou hlavu a dostáváme vlastně moderní archetyp klasickýho bijce 😀

Jeho bilance je neuvěřitelných 270 zápasů, z toho 269 výher. Na jeho jedinou prohru za život reagoval uspořádáním odvetnýho zápasu, kterej vyhrál. Na jednu stranu musí člověk uvažovat nad tím, jestli jsou tyhle všechny informace reálný, nebo přikrášlený, na stranu druhou mluvíme o době, kdy spojením Skotska a Anglie vzniká Velká Británie, kdy se zakládá Ruský Impérium a kdy totálně nikdo nikdy neslyšel o korektní technice úderu.


LEGENDY

Záznam o nejdelším boji s holýma kloubama nám nastřeluje dobu trvání 6 hodin a 15 minut. Odehrál se mezi Jamesem Kellym a Jonathanem Smithem ve Fiery Creek v Austrálii, 3. prosince 1855, kdy se Smith vyhrál po 17ti kolech. Nevěříte? Tady máte zdroj - sken dobových novin se záznamem o zápasu (zde).

Další velkou legendou holých kloubů se stal Jem Mace s nejdelším mlátícím obdobím - boxoval neuvěřitelných třicet pět let - od 25ti do 60ti. Poslední přátelskej zápas odboxoval dokonce ve svých 79ti (psal se rok 1909).

Kam se všichni hrabeme na tuhle starou školu, což?


SOUČASNOST

K resuscitaci tohohle téměř zapomenutýho sportu dochází v roce 2011 v USA. Ještě že tak! Stáváme se totiž svědky postupnýho obrozování původní evropský disciplíny. Do tý doby přežívaly holý klouby jen mezi komunitami skalních přívrženců, kdy se většinou láska k tomuhle sportu dědila z generaci na generaci a nebylo globálních - jen lokálních šampionů. Například Irští imigranti v Americe ve svých ghettech pořádali tzv. "Irish Stand Down", kde se mírně upravily pravidla a tak dál.

Moderní holý klouby zastřešuje World Bareknuckle Boxing Association, asociace operující po celým světě vyjma USA (tam trochu zalobovala UFC, aby si udrželi lidi). Stále je tento sport ale vnímán veskrze negativně. Největší oblibě se tradičně těší v domovské zemi, Anglii, kde se doposud pořádají jednotlivé zápasy i šampionáty, a kde mají jednotlivé zápasnické klany svojí dlouholetou tradici (což mi třeba u jiných sportů poněkud chybí - zápasnická hospoda, děda-táta-syn zápasník, mezi-rodinná rivalita atd.).

Na wiki sem dokonce našel oficiální rejstřík profesionálních holo-kloubařů, je zde. Vidíme obrovskej randál Angličanů, dotahujou Američani, najdeme Iry, Skoty i Australany, překvapením jsou pro mě Kanaďani.

Dál se na wiki dohledáme i oficiálního přepisu šampionů lehký váhy od roku 1 804 do roku 1 892 - některý ze jmen lze rozkliknout na profil danýho rváče. Kdo umí anglicky a má o tuhle věc hlubší zájem, považuju to za dobrej start hledání 🙂 (Zde.)

Přínos bare-knuckle boxingu pro Svět Násilí je obrovský a je mi trochu líto, že se tahle prazákladní forma, disciplína mlácení, považuje za okrajovou a méněcennou. Sakra- vždyť tihle chlapi podávali bez všech moderní doplňků (legálních i nelegálních) výkony, kterých by dnešní nasypanci nebyli schopní ani ve vlhkých snech!

Sepsali London Prize Ring Rules, což je 29 základních pravidel, definující pravidla naprosto všech současných bojových sportů. Před globalizací to bylo rozšířený desatero pro veškerou evropskou sportovně-mlátící iniciativu. Oproti ruskýmu tradičnímu boxu (vznikl asi o pět set let dřív) s sebou nese nádech starých gentlemanů (ne chlupatých vojáků) a tak do nekonečna dál.


 

GALERKA

A teď je konečně čas pro pár obrázků. Následující galerky vám rozdělim na historický ilustrace, moderní fotky a ukážeme si pár oblíbených videí z youtube. Všímejte si tý podobnosti moderních zápasů s ilustracema staršíma dvou set let, abyste mohli docenit tu tradici, která mi u MMA zatim prostě chybí. Za pozornost stojí i organizační prvky a atmosféra.

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Číst více

Box: Tipy & Triky

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Svět násilí: MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více

MMA jako byznys

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram