5. 5. 2020

Primal Fitness nářadí - Club

Steel Club, Indian Club, Clubbell, baseballová palice, posilovací kužel, má to hodně názvů, ale veskrze se jedná o pomůcku ze soustruženého dřeva nebo železa - na jednom konci s koulí, směrem k druhému konci se v jeden okamžik rozšiřující průměr rovně zakončen. Vedle Kettlebellu je právě Club hned druhá nejčastější pomůcka, na kterou se v rámci medvědího pojetí Primal Fitness sahá. V čem je takhle malá dokonalost tak přínosná? Hodí se ti do tréninku?

 TROCHA HISTORIE

Tahle parádní pomůcka vznikla už hodně dávno - Indian neznamená Indiánský ale Indický a nejstarší záznam o ní máme ze sochy vzniklé v 5-7 stol. (Mnozí jsou schopní říkat i Iránský - kořeny to má prostě někde tam.)  Ke cvičení se používaly především dřevěné a kamenné Cluby - v delších či kratších choreografických vzorcích.

Tehdejší cvičenci pracovali primárně na silové vytrvalosti, mobilitě a motorické inteligenci - a jak už sám tvar napovídá, šlo o nácvik práce s údernou zbraní. Existují mince, kde jsou pomůcky zobrazeny samostatně. Existují záznamy, že s tím cvičili i tehdejší králové. Do dneška se na tuhle věc v místních gymech nedá dopustit - asi jako u nás na box pytel 😀

Už ve dvanáctém století máme záznamy o přesných tréninkových systémech a postupech s touhle hračkou (něco jako koncept silového programingu pro cvičence).

Když se na scéně objevili britští kolonisté - pomůcka dostala svůj název (Indian Club) a postupně k nám - v řádu dlouhých let - začala tahle věc prosakovat do Evropy. Dost je klucí angličtí zmenšily - řádově tak o 50-80% původní váhy. (Proto v dobové literatuře nemůžeme nají žádné velké Mudgary.)

Klasika - viktoriánská éra byla vůbec taková až moc... gently 😀 Ale už se nám tu objevují první publikace, ze kterých čerpají mnozí vyznavači Primal Fitness do teď! (Sám jich mám v .pdf dost 😀 )

Cluby se následně objevují na olympiádách 1904 a 1934. Objevují se typická sokolská skupinová cvičení s kuželem. No a pak to začalo zkomírat. Popularita Clubů v Evropě strmě padá především kvůli změně cítění v organizovaných sportech po poslední světové válce. Armáda si pořizuje stále populárnější činky (ona ta frajeřina s variabilní vahou na ose šetří i dost místa, což je pro armádu celkem podstatná věc), Cluby nám v Evropě začínají přežívat vlastně spíš už jen jako aerobní pilates, než silová pomůcka.

Procházíme érou popularizace činek. Zažíváme bům okolo fitness (hlavně díky devadesátkovým akčním hercům). Bouchárny se začínají plnit hromadou (zbytečných) mašin. No a pak, konečně, pár nadšenců napadne ohlédnout se zpátky a zkusit najít pomůcky, které dávají smysl a cvičební programy, které nevyhrožují dysbalancí a zraněním při každém tréninku.

Tadá - Primal Fitness. Koho by tohle téma zajímalo víc do hloubky, článek o tom zde.


 

PROČ TO FUNGUJE?

Je to neomezovaná volná váha. Stejně jako Mace, Koule, Atlasův kámen, nebo Kettlebell (o tom jsme vlastně psali zde) - dokážeš s tím udělat nějakou variantu 95% veškerých cviků. U některých cviků s tím dokážeš udělat desítky variant. A zároveň s tím dokážeš udělat unikátní cviky, které s jinými pomůckami nejsou možné. Zázrak, no ne?

Je to variabilní k tréninku celého těla. Chceš záda? Swinguj. Chceš ramena? Pressuj. Chceš ruce? Zvedej. Chceš nohy? Dřepuj. Dej si to na jedno rameno a jeď. Čapni to do jedný ruky, druhou dej za záda a jeď. Čapni dva stejný váhy a jeď. Čapni dva rozdílný váhy a jeď. Tohle ti činky úplně nedaj hele. Minimálně ne tak rychle a pohodlně.

Je to unilaterální. Můžeš to čapnout oběma rukama - a nemusíš. A i když to čapneš oběma rukama, můžeš to čapnout buďto na stojáka, kdy jednu ruku máš výš než druhou - a tak střídáš přehmat a je to unilaterální. Nebo to čapneš na ležáka - a v tu chvíli jedna ruka drží víc váhy a zas je to unilaterální. A co je unilaterální, to je anti-dysbalanční. A to je základ zdraví, lidi.

Je to blbu-vzdorný. Rozložení hmotnosti do kuželu brání člověku se tím efektivně zabít. Jak? Když už nemůžeš, prostě to neudržíš. Jasně - můžeš se tím šlehnout do hlavy, myslím teď, že si tím nezpůsobíš zranění z přetrénování. Nepustíš si to na nohu. Neprdne ti v zádech, když přeženeš volbu váhy. Club je k tobě ještě upřímnější, než činka - pokud na něj nemáš (nebo nemáš) - řekne ti to hned při prvním pokusu o set up. Ne až v nejblbější fázi prvního opakování.

Je to vše v jednom. Síla statická. Síla dynamická. Silová vytrvalost. Motorická inteligence. Tělesná rovnováha. Stisk. Zpevnění kloubů. Objem. Průraznost jednoruční zbraní. Drtivý útok +5. Ukázkový videjko malý flow na zpevnění Pepovo ramene a lopatky třeba tady.

Takže nějak shrnuto - za 30 minut poctivýho pocení stihnu takové obrovské množství práce, které bych na mašinách honil 90 minut; na činkách 60 minut; na činkách v kombinaci s kalistenikou 45 minut. Nemusíte trávit hodiny nad papírem a domýšlet skladbu cviků do posledního detailu - Dysbalance si s tímhle nářadím rozjede jenom "génius" a přetrénovat se s tím prakticky nedá. No a pokud to nemáš z překližky, je to nesmrtelná věc.


 

JAK ZAPADÁ DO PRIMAL FITNESS?

I kdyby člověk neměl doma nic jiného než Club, dokázal by tím projet celý tělo. Za mě je to ideální startovní pomůcka. Jakmile člověk projde základy - chytí dobré návyky, dokáže zpevnit trup, zvládne základní cviky s vlastní vahou - Club je to, co mu dám do ruky, aby se seznámil s volnou vahou. Navazuje Mace, Atlas, a tak dál, a tak dál.

Jsou lidé, kteří vám řeknou, že je to jen na horní polovinu těla. (Ti o tom moc neví.) Jsou lidé, kteří vám řeknou, že Club dá neprůstřelný ramena a nesmrtelnej stisk. (A mají sakra pravdu!) Jsou lidé, kteří to vnímají jen jako pomůcku pro kardio, nebo jen jako pomůcku pro fyzioterapii. (Ti nevyužívají plný potenciál tohohle nářadí.) Já říkám:

Pokud si nejsi jistý, jestli si domů pořídit Kettlebell nebo Club - ber Club. Až tak moc tomu věřim.

Edit: V průběhu prvního a druhého kolečka Korony v ČR dostali všichni naši cvičenci do domácí péče jeden Club na osobu - a bez větších komplikací zvládli trénovat doma 4-6 měsíců. (Jen jsme pak dělali škatulata, aby se dostali k těžším clubům, když se zlepšovali.)

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Hrdinský Sport a.k.a. آییهلوانی و زورخانه‌ای

Číst více

Zpověď velký holky 3.: Holka od činek

Číst více

Siláci historie – 05 – Charles Atlas

Číst více

Siláci historie – 06 – Edward Aston

Číst více

Proč jít ven zvedat šutry?

Číst více

Siláci historie – 04 – Siegmund Klein

Číst více

Siláci Historie - 03 - Arthur Saxon

Číst více

Siláci Historie - 02 - Georg Hackenschmidt

Číst více

Zvětšit Bench! 5+1 tipů

Číst více

FURIBO - ani Mace, ani Club, přesto sexy

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram