17. 8. 2017

Svět násilí: MMA

MMA nám vzniklo na konci dvacátýho století jako řešení na otázku "Který bojový sport či umění je na světě širém nejlepší a nejužitečnější?". Během čtyřiceti let se rozvinulo v samostatnej bojovej koncept s vlastním typem zápasiště, vlastníma rukavicema, vlastním kultem a vlastníma modlama. Pojďme se podívat, jak nám ta, cekem nedávná, minulost formovala dnešek.


(NE)DÁVNÁ HISTORIE

MMA, čili Vale Tudo, čili Free Fighting, čili Ultimate Fighting, bychom mohli sledovat v určitém hledisku až do sedmého stol. před naším letopočtem k řeckému Pankrationu. (Devadesátkové MMA se od něj liší vlastně jen zákazem vypichování očí 😀 ). Zápasy trvávaly nezřídka i hodiny a mnohdy končily smrtí. Třeba Alexandr Veliký míval pro Pankratisty ve své armádě vždy speciální místo s mnoha výhodami; Spartští Pankratisté nesměli závodit na Olympiádě, protože byli vycepovaní zabíjet, což sportu moc nepomáhalo a tak dále.

Zrod reálného MMA najdeme v Brazilii u rodiny Gracie. (Pro nevzdělaný - rodina Gracie založila BJJ.) Helio Gracie vyzýval postupně k zápasům jednotlivý představitele různých bojových umění, podle pravidel Vale Tudo (= portugalsky Vše Dovoleno). Většinou vítězil a to i přes to, že mnohdy zápasil s těžšíma a nařachanějšíma borcema.

Skvělej obchodní tah v tý době. Úžasnej. Chlapec se tím celkem rychle vypracoval a na vždy zůstane jeho jméno zapamatováno. Co však zvedlo zájem na maximální míru byli jeho synové, které učil. Vyhlásili tak zvanou Gracierovskou výzvu - 100 000 doláčů tomu, kdo je porazí. To už si našlo diváky a fanoušky i mimo skalní přívržence bojových sportů. K volným zápasům se stahuje čím dál tim víc pozornosti.

V roce 1994 nám vše vrcholí - proběhne UFAC - Ultimate Fighting Amateur Championchip. Tenhle první (a několik následujících) vyhrává Royce Gracie. Co totiž drtivý většině devadesátkových rváčů chybí? Odpověď na páčení a škrcení na zemi. A protože 80% všech zápasů končí na zemi (jak sem psal ve svý bakalářce i zde), nic moc mu nestojí v cestě.

Objevuje se nám nová terminologie - nejzásadnější výraz považuju za "Jednodimenzionální bojovník", tedy člověk zkušenej jen v něčem. Tím, že si totiž černej pás v karate definujeme jako vlastně téměř neschopnýho cápka, dáváme další prostor ke zlepšování. A tím se už postupně propracováváme ke dnešku.


SOUČASNOST

Klec, neboli zápasnický osmi-uhelník vyplněný pletivem, dostala přesný parametry, výšku i výplet. (Můžeme na starých videích vidět klec vysokou zápasníkům třeba jen do pasu atd.) Amatérské zápasy jsou na tři kola po třech minutách, profesionální na tři kola po pěti minutách a titulové na pět kol po pěti minutách. (Původní zápasy se jely třeba i na čtvrt hodiny!) Chrániče jsou jednoduše zuby, suspík a rukavice. (Před tim to bylo o nástupu ve volný výbavě.) Přidává se možnost vítězství na body. (Tedy vzniká nám pozice rozhodčího v kleci.)

Mezi klasický pravidla patří zákaz útoku na oči a genitál, páky na malý klouby (prsty a spol.), údery do temene, kopání do ležícího (resp. kolena a kopy do hlavy na oponenta, dotýkajícího se alespoň třemi body země), držení pletiva, držení soupeřových trenýrek, blablabla.

Je osm váhových kategorií pro chlapy a dvě pro ženský (asi proto nikde nenajdeme skutečný obludice). Přidaly se anti-dopingový kontroly (ale kdo by jim věřil, že jo - sypou všichni na týhle úrovni), zařídila se lepší zdravotnická péče a tak dál.

Dnešní nejprestižnější organizace v MMA jsou UFC a Bellator. V ČR stojí za zmínku GCF a MMAA - ale i rychle stoupající OktagonMMA. Žijící legendou mezi náma je z počátků Vale Tuda v ČR Dan Barták, kterej trénuje v Penta Gymu v Praze. (O Pentě jsem psal třeba zde.) No a díky devadesátkový generaci máme pak už hodně kluků a holek, co český MMA rozvíjejí dál.


VIDEOTÉKA

Dosti bylo slovům - pojďme se podívat na nějaký ty videa!

Začátky UFC s komentářema lidí, co tam byli - s odstupem do současnosti.

První zápas se odehrává mezi hubeným náckem a tlustým čoko-bro

Ohledně začátků ženskýho MMA sem našel jenom tohle.

No a pak tu máme Connora, kterej si svým prvním zápasem v UFC zajistil novej život.

(Že byste ho z jeho ne-UFC doby nepoznali? 😀 )

-

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Číst více

Box: Tipy & Triky

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Číst více

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více

MMA jako byznys

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram