23. 8. 2020

Box: Tipy & Triky

Tak jo holky a kluci, je čas si říct pár věcí, týkající se tradičního pacifackování. Jsou věci v ringu, které se zanedbávají, plně nechápou, nebo zapomínají - přitom si to rozhodně nezaslouží. Tady máte přes 20 podnětů k dalšímu nastudování. Kolikpak asi z těch víc jak dvaceti chyb děláš taky? A jak moc získáš jejich napravením?

Jo a víc článků na téma Úpolovek lze najít přímo v rubrice tady.


JDEME NA TO!

 • Nepobíhej za soupeřem. Drž si korektní postoj a v klidu si za ním dojdi. Rychlé pronásledování vede ke ztrátě krytu nebo stability.
 • Pracuj s vahou. Když přeneseš váhu na přední nohu a pokrčíš tělo, direkt proletí jakýmkoli krytem. Naproti tomu pokud máš váhu na zadní noze a odpružíš od ní zadní hák, urveš čelist. Podle preference úderů řeš nohy - a to vždy vteřinu předem.
 • Pokud nastupuješ proti SouthPaw (levákovi), trénuj přímej zadní direkt se startovní pozicí co nejvc u těla.
 • Většina Američanů je v defenzivě čelem k soupeři s vysokým krytem. Většina Evropanů si stoupá bokem se svěšenou přední rukou. Američani tak můžou snáz navazovat proti-úder ale něco hold krytem projde nebo kryt úplně mine. Evropani jdou spíš po získání odstupu.
 • Direkt z přední (Jab) většina boxerů používá blbě. Měří si vzdálenost od soupeře, nepřenáší váhu na správnou nohu, hladí s ním (nemlátí, jen se dotknou), míří s Jabem na tělo atd. Lepší je s ním otravovat (vyplnit prostor, aby soupeř nemohl pustit kryt), přerušovat soupeřovy série, otevírat vlastní série, nebo soupeřovi zavřít oči (krátkými direkty mu omezovat zorné pole).
 • Direkt ze zadní (Cross) je tlačen zadní kyčlí a zadním ramenem. Nikdy nebij ze zadní ruky, pokud nemáš váhu na zadní noze. To, že se od ní odpružíš, přeneseš váhu přes kyčel do ramene a to akceleruje ruku, dává úderu průraznost. Teprve potom, co přetáčíš rameno má váha těla zakotvit na přední noze a vzadu se vytočí pata.
 • Je hák (Hook) smrtící? Určitě jo - a má ještě jednu málo používanou variantu - Mexican Hook, neboli Rip. To je spodní hák, směřující na játra (pravou spodní stranu hrudního koše). Okamžitej výsledek. A přitom to lidi prostě moc nepoužívají (a rozhodně se neumí tolik krýt). Pěkný videjko tady.
 • Zvedák (Uppercut) má ofenzivní i defenzivní charakter. Ofenzivní má váhu na přední noze a má úkol zabít (propnutím přední pokrčené nohy a napřímením těla ofenzivní zvedák generuje sílu jako na mrtvý tah - nejsilnější cvik s činkou ever). Defenzivní má váhu na zadní noze a téměř vždy proletí soupeřovou sérií úderů, protože útočící soupeř nikdy nečeká, že kontra úder přiletí odspoda.
 • Bolo Punch. Bolo je filipínsky mačeta a filipínští migranti tím na začátku století vyhrávali jeden boxerský zápas za druhým. Je to vlastně jenom o rotaci v lokti, ale pořád to v boxernách moc nevidíš a hodně lidí tim zpracuješ. Videjko na tohle téma tady.
 • Overhand Punch. Hodně lidí zná ten ze zadní - třeba v kombinaci přední zvedák, zadní Overhand. Ale má i přední variantu a i když tím netrefíš hlavu, sundáš mu kryt. Intuitivně ho začne cpát zpátky nahoru = čas naklepat mu žebra.
 • Bob & Weave tahej hlavně z nohou, ne z boků. Pokud budeš tancovat v kyčlích, ztratíš útočný potenciál. Pokud budeš tancovat v kolenou, dokážeš tam kontrovat střely. Na tohle byl vždycky nejlěpší legenda Hanry Hank - jeho B&W na videu tu.
 • Blokuješ-li rukavicema (Parrying), neblokuj daleko od těla. Spíš soupeřovým ranám nastavuj rukavice pouze vytočením se v bocích a měj je pořád u těla. Nikdy nevíš, odkud přijde další rána v soupeřově kombinaci a když máš ruce metr před sebou, možná si bloknul jednu ránu, ale zbylý už nestihneš.
 • Horní kryt (The CoverUp) propustí 80% všech nastřelených zvedáků, dobrých 40% háků a možná tak 20% direktů. Sice se tomu říká kryt, ale je to něco jako čekání na smrt. Nikdy nenasaď horní kryt a stuj - vždy nasaď horní kryt a utíkej do distancu.
 • Klinč je jasná známka toho, kdo z vás toho má víc dost. Když tě do něj někdo čapne, nebojuj, počkej si. Nevyčerpávej se - sudí vás rozdělí. Naopak on se musí vyčerpávat, aby tě secvaknul. Radši ti sevřel ruce, než abys bil dál. Paráda, minimálně v jeho hlavě už začínáš vyhrávat.
 • Peek-a-Boo. To je jeden z důvodů, proč Mike zrubal tolik soupeřů. Jakmile to rozkýveš, nejenom, že je těžší tě trefit, ale soupeř zároveň netuší, jaká ruka ti vystřelí, protože kyčle si střídavě neustále nabíjíš ke všem možným přímým i rotačním úderům. Nehodí se vždy a všude, protože je to přeci jen trochu víc vyčerpávající, než obvyklá přestřelka, ale může to být to procento navíc, co zajistí vítězství. Mike Tyson kombinoval P-a-B s neustálým jde vpřed a jak mu to šlo! Video tu.
 • Cross Arm Guard. Poslední záchrana, když dostaneš dobře do hlavy a potřebuješ se rozkoukat. Je těžko proniknutelný, když jde o hlavu, ale odhalíš si spodek. Nicméně - většina zápasů končí kvůli tomu, že dostaneš jednu dobře nakouřenou, ještě jí ustojíš, ale pak přijdou další dvě, tři, jak soupeř uvidí, že se motáš, a je to. Zkřížení ti dá trochu času.
 • Rabbit Punch. Zjisti si co to je, abys to v ringu nikdy ani nenaznačil.
 • Rope-a-Dope. Tohle už je vyšší dívčí od Aliho. Technika vyčerpání soupeře skrze opření se o lana ringu. Údery soupeře procházejí tvým tělem do pružných lan, takže tebe jeho nejsilnější rány hladí a on brzy začne měknout. Nicméně nezkušení boxeři si tím kopou KO - chce to praxi. Aliho užití třeba tu.
 • Push Step. Hodně se používá ve východních uměních, ale i v boxu má svoje místo. Většina boxerů je zvyklá prostě jen vytáčet paty - úder s přískokem (zvednutím přední nohy) se moc často nevidí. Například Power Jab: úder z přední ruky se zvednutím přední nohy je rána jak z děla. Vlastně jako bys do tý rány skočil / padnul. Navazuje Split Jab atd. Najednou má přední direkt sílu. A jde to na skoro všechny údery. Video tu.
 • SetUp Jab & Ending Jab. Otevírání a uzavírání kombinací předním direktem. I když to většina boxerů prostě očekává, pořád je to správná technika, protože úvodní Jab umožní navázání silnějších, ale pomalejších úderů (nemluvě o tom, že nabije zadní kyčel, pokud je SetUp Jab vytočenej, jak má být); a protože Ending Jab uzavírá kombinaci “na jistotu”, když už útočník dělá krok zpátky a obránce se může pokusit o proti-úder.
 • Zvedák na solar. Tak nějak automaticky se všichni boxeři zaměřují na hlavu a žebra, ale solar plexus má potenciál ukončit zápas ihned po trefení. A proč ne direkt nebo hák? Protože při zvedáku všichni boxeři kryjí bradu a mají ruce moc vysoko. Stejně tak si lze soupeře navést několika úderu na hlavu, aby ty ruce zvedl sám - a pak to střelit pod kryt.
 • Check Hook bych asi popsal jako Hák stranou. Pustíš silnej hák z přední - a ještě než dopadne přetočíš se na přední noze, zvedneš zadní nohu a překročíš soupeři do zad. A rovnou mu tam můžeš dát Cross na ucho. Video tu.
 • Shovel Hook je hák v náklonu 45° od spoda nahoru. Není to zvedák, protože mechanika úderu vychází z náklonu trupu, ne změně úhlu v rameni nebo lokti. Zajímavý, ne? Většinou se hodí navazovat ho po duckingu - nikdo nečeká tvrdej protiúder z defenzivy. Video tu.

ZÁVĚREM?

Závěrem - boxujte, spěte, milujte a jezte. Víc ke štěstí v životě není potřeba. A když už - tak pořádně, ať je to co je to. A kouknout na videa tě to nenaučí - řekni trenérovi. 

Přeju úspěšný KO, ať ví, kdo je tu King!

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Svět násilí: MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Číst více

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více

MMA jako byznys

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram