10. 7. 2017

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Tohle španělský bojový umění je speciálně konstruovaný pro válčení s vícero lidma. Hodně jeho technik můžeme vidět ve filmech, nejznámějším interpretem KFM je Batman. Jeho zakladatel, Justo Dieguez Serrano, jej vyvinul na základě toho, že se uměl fakt blbě narodit a už od deseti let musel mlátit šmejdy, aby měl dostatek prostoru vůbec dospět.

Strávil tři roky v klášteře poté, co zdrhnul z domova, pak několik let v dolech, a to všechno do svých 14ti let. Pojďme se my, salámové, co si myslí, že maj tvrdej život, podívat na to, jak si jeden chudej opuštěnej kluk pomocí vlastního bojovýho stylu proboural cestu z ghetta až do Hollywoodský vily.


DÍTĚ SE STRACHEM O ŽIVOT

Takže - v dolech se to samozřejmě hemží odsouzenejma blbečkama ve výkonu trestu, že jo. Justo se nám rve dennodenně. Je obklopenej existencema, co už nemají co ztratit, co mají komunikační IQ průměrnýho kladiva, a jejichž jediná zábava může být násilí. Právě zde nám vzniká základ konceptu KFM. Justo postupně přichází o dobrý přátele, protože se tam s tim fakt neserou. Rve se jako správnej Srdcař a neváhá brát do rukou šutry, trubky, cokoli, jen aby se ubránil.

Po šesti letech tohohle pekla nám to drama vrcholí. V jeho dvaceti letech dochází k důlní nehodě a závalu tunelu, kde makal. V absolutní temnotě kolem sebe nahmatává nehybný těla, mluví do prázdna, půl kilometru pod zemí dejchá už tak dost zředěnej vzduch. Pohřbenej a sám takhle zůstane čtyři ošklivě dlouhý dny, než se k němu prokopou záchranáři. Z celý nehody byl jedinej, co přežil - zachránila ho taková blbost, jako je o stěnu náhodně opřený nářadí...

Tahle zkušenost by dopomohla do cvokárny snad každýmu. Však Justo taky okamžitě v dolech končí a bere svoje přežití jako znamení od Boha - narukuje do armády s cílem srovnat svůj život a vymanit se ze sociální špíny. Zkušenosti z jeho dospívání, jeho až absurdně odolná osobnost a jeho přístup a nadšení ho brzy dostávají do speciálních jednotek španělský armády.

Život si rychle srovná, získá znovu svůj morální kredit, začne uvažovat co dál. Víc, než armáda, ho láká komunita kolem bojových umění (Armáda se s úpolovýma komunitama dost prolíná - popsáno zde), takže z armády v dobrým odchází, aby mohl studovat jeho skutečnej zájem. Velice rychle získává instruktorský hodnosti v několika různých bojových systémech a uměních.


NIC NENÍ OPRAVDOVÝ

Kde je problém tady? Především to, že jako True Fighter dokonale pozná "mistry" bojových umění, kteří zasvěceně mluví o tom, jak se ubránit na ulici - aniž by se kdy oni sami bránili na ulici. A tihle mu jako mají říkat, co je a není ve skutečnosti efektivní? Blbost! Seskupuje všechny svoje zkušenosti a znalosti do jednotnýho konceptu a dává mu jméno. Keysi Fighting Metod (Keysi je přezdívka, kterou získal v dětství).

Za pár let se setkává v Anglii s Andym Normanem, kterej mu v rozpracování konceptu silně pomůže a tím se dostáváme pomalu do současnosti.

Andy je stará dobrá anglická škola z Yorkshiru, ročník 65. Dětství má sice trochu lepší, jak Justo, každopádně ho stejně jako on tráví rvačkama na ulici s podřadnýma lidma o prakticky existenciální prvky. Vyhrával především díky řešení mentálního aspektu boje - duševní příprava, zbavování se strachu, překonávání bolesti, taktika před-zastrašování a tak dál.

Díky všemocnému Internetovi se tihle kluci potkávají díky "společnýmu zájmu" a společnýmu pohledu na bitkaření, a rozvíjejí KFM do celosvětovýho rváčskýho konceptu, kterej se vyučuje vlastně už všude. Maká se i na tom, aby vzniklo zázemí KFM i v ČR – skupinka odhodlanejch studentů pravidelně lítala za klukama už od roku 2009 na semináře  i soukromky, aby dosáhli instruktorskýho stupně a mohli nabídnout pro případné zájemce pravidelnou výuku KFM. Jejich web je tu.
A protože jsme multimediální blog, chcete videa, že jo. Vybral sem vám pár zajímavejch kousků k namlsání.

Instruktáž jako pro blbý - a fakt se mi líbí:

  • Používání kladiv je univerzální záležitost s nutností minima techniky a minimální pravděpodobností většího zranění ruky při nárazu do něčeho tvrdšího. Neustálý krytí hlavy je v KFM základem (kryty se dost liší od poučkovýho MMA - jsou víc... organický... pouliční :D) a práce boků je tady dost upřednostněná.

Promo video od Justa a Andyho:

  • Vidíme, že je to hodně na těsno. Ve chvíli, kdy se oponent vzdálí, Justo si zabalí hlavu a loktama napřed skočí do oponentovo horního krytu. To je malá možnost ubránit. Pokud lokty neprojdou do hlavy, minimálně to dost zabolí - tou dobou už je Justo ale na pár čísel od oponentovo brady, solaru, uvnitř jeho krytu.
  • Vidíme i "chytání za držku" - zaboření prstů do měkký tkáně tváří a zmáčknutí. Následuje hlavičkování. Tady už je znatelná reálná sebeobrana, co by na tatami neprošla, ale na ulici může rozhodnout. Kluci si na nic nehrajou - ví co a jak.

Andy nám ukazuje, jak KFM aplikovat do MMA:

  • Sakra - tohle si musim zkusit...
  • EDIT: Ozkoušeno - napsáno zde.

A pro zvlášť náročné diváky - tady máte odkazy na čtyři hodiny instruktážních videí od samotných mistrů zakladatelů:

Keysi Fighting Method Urban X Program White Grade (PART 1)

Keysi Fighting Method Urban X Program White Grade (PART 2)

Keysi Fighting Method Urban X Program White Grade (PART 3)

Závěrem snad jen - hoši, přitáhněte víc KFM na českou MMA scénu!

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Číst více

Box: Tipy & Triky

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Svět násilí: MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více

MMA jako byznys

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram