8. 3. 2024

DYSBALANCE V BOJOVÝCH SPORTECH

Dámy a kolíci - je to venku! Poté, co jsme mnohým z vás napravili bolístky z provozování bojových sportů, zažehnali hrozící zranění, prodloužili aktivní kariéry v rinzích a klecích, zrychlili údery a zlepšili pohyb, nastal čas vše hodit na papír, aby se ta naše malá ale výkonná česká scéna posunula zase o trochu dál v rámci zbytku světa. A o čem že to teda je?

12 LET PRAXE + 75 ILUSTRACÍ = 152 STRAN

Jasně, stručně, jednoduše. Maximum obrázků. Veškerá nutná teorie a anatomie psána lidsky, protože akademickou češtinou bychom se v tom akorát zamotali. Vždy, když je příležitost, jsou kapitolky právě o anatomii doplněny nějakými historkami z praxe ať už z pozice cvičence, zápasníka nebo trenéra, aby se jen neteoretizovalo, ale čtenář snáz a rychleji pochopil, o co se jedná.

Jakmile získáme přehled o tom, jak tělo funguje, vrhneme se na to, co tělu dělá provozování bojových sportů. Jak jednostranná opakující se zátěž postupně křiví páteř a z toho vychází slábnutí úderu a postupující bolesti. Nikdo z nás neboxuje naprosto stejnou časovou dotaci v levým i pravým gardu, hm? Nikdo z nás nemůže říct, že na sparinzích nakopal stejný počet LowKicků oběma nohama, což? A ani nepředpokládám, že by komukoli z nás šel nasazovat Triangl bez problémů na obě strany se stejně kvalitně dotaženým zámkem.

Pochopíme tělo - pochopíme limity a rizika (našeho) bojového sportu - jdeme s tím něco dělat. Větší část knihy je věnovaná analýze svých problémů a cvikům na jejich řešení.

PRO TRENÉRA I ZÁPASNÍKA

Praktická část obsahuje cviky na doslova celé tělo - a na doslova všechny problémy, které mohou cvičence bojových sportů potkat. Tyhle cviky navíc dělíme na 3 různé úrovně složitosti, aby každý mohl začít od základů a postupně se vypracoval až k mistrovství.

Po měsíci od vydání (tedy v době sepisování tohohle článku), už nám chodí informace o tom, že spřátelené tělocvičny a trenéři zařazují poznatky z naší knihy do práce i s jejich svěřenci. Hele osobně pro mě není větší chvály, než když jiný odborník ocení tvojí práci tímhle způsobem.

Další příjemná věc je recenzní posudek z nejvyšších míst akademického prostředí k tomuto tématu:

Publikace je vhodnou četbou poukazující na možné negativní aspekty tréninku bojových sportů, které většina trenérů a jejich svěřenců podceňuje. Autor nejen že zprostředkovává tyto informace, ale zároveň ukazuje návody, jak s problémem pracovat a uvádí důvody proč je třeba řešit příčiny problému, a nejen aktuální projev.

Jako velký benefit knihy vidím, že se autor snaží spojit dva světy – fyzioterapii (téměř akademické prostředí) s běžným světem hobby trenérů, a proto k nim promlouvá jejich „jazykem“.

Texty autor doplňuje vhodnými, někdy vtipnými, vlastními zkušenostmi z návštěv různých tělocvičen apod., čímž dokazuje nejen svou fundovanost, ale zároveň kritizuje konkrétní trenéry a jejich způsoby, byť anonymní formou. Svět bojových sportů je však natolik v ČR malý, že trochu orientovaný čtenář v textech odhalí konkrétní trenéry, a v tom vidím atraktivitu textu a oceňuji autorovu originální kritiku.

Každý trenér by se měl neustále vzdělávat a neusnout na vavřínech, neboť limity výkonů ve sportu se neustále posouvají dál. Bohužel ne každý z nás však dokáže vyhledat, číst a porozumět odborným vědeckým článkům z oblasti Sport Science. Autor problematiku přibližuje lépe čitelnou podobou a přidává vlastní zkušenosti z praxe. K porozumění vzniku, prevence a řešení svalových dysbalancí v bojových sportech může nejen trenérovi úpolových sportů posloužit právě tato publikace.

PhDr. Radim Pavelka, Ph.D. Vedoucí katedry gymnastiky a úpolových sportů FTVS UK

TYPICKY S LÁSKOU

Nemohli jsme do knihy nezařadit jak se to nedělat. Kromě toho, že si tam celou dobu děláme srandu z Igora (ten chudák se vždycky chtěl stát slavným, jen ne asi takhle), kniha obsahuje i velký množství reálných zážitků a situací s nejmenovanými trenéry (nejmenovanými gymy), které všichni podle popisu bez problému poznají - a z našeho upřímného hejtu se jim můžou vysmívat již navždy, neboť je tak psáno a my to tak chtěli. 😀

S nakladatelstvím GRADA - tj. největším Českým a Slovenským vydavatelem odborných titulů (nevydala nás žádná "garážová firma") nyní čekáme, jestli je naše malá kotlina už dostatečně připravená profesionalizovat přístup k našim zápasníkům a svěřencům - a jestli se tedy kniha s tímto vcelku základním, přesto opomíjeným tématem dostane do dostatečného počtu rukou.

Pokud ano - a dostatek z vás si svůj malý kousek objedná domů, dostaneme od nakladatelství zelenou zpracovat další titul, tentokrát na téma KO POWER - totiž takové doplňkové cvičení podél bojových sportů, které z každé tvé rány udělá instantní uspávač bláznů, co proti tobě nastoupí.

Hele - umožněte nám nerdit se v bojovkách dál. Tím že se sami vzděláte a stanete lepšími. Koukněte do každýho dobrýho knihkupectví - nebo na originál Grada Shop. Moc děkujem 😀

Na insta dosypem postupně víc.

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

10 důvodů proč NEchodit do klasickýho fitka

Číst více

Trénink venku

Číst více

10 mentálních principů pro to, být Šampion

Číst více

Jak neutrácet za trenéra a mít výsledky i doma

Číst více

10 důvodů proč Kettlebell

Číst více

Sport a mentální vývoj

Číst více

Holčiny ve výkonnostních sportech

Číst více

Mýtus Maratonu

Číst více

Ručník

Číst více

Etika tréninku

Číst více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram