10. 7. 2021

10 důvodů proč NEchodit do klasickýho fitka

Dámy a kolíci, dneska se podíváme na otázku, kterou si tady sakra dlouho nikdo nepoložil - a já ale vůbec netušim proč. Je to asi jako když v reklamě na sušenky položí otázku "Co je na našich sušenkách nejlepší?" - Bitch, nevim, kdo se na to vůbec ptal?! A tak se ptám: Je vůbec pro normálního člověka nutný, aby chodil do pumpičkářskýho fitka, když chce hlavně zdraví, sílu a krásu - přesně v tomhle pořadí?


1 DŮVOD PROČ JO

 

Pojďme si přiznat, že nějaký pohyb je lepší, než žádný pohyb. To bez debat. Pak je tu těch 10 věcí, o kterých budu psát o něco níž, ale alespoň něco. Nebudu zapírat - sám jsem začal tím, že jsem si k narozkám přál jednoručku - naši mi jí koupili v Globusu a já dělal izolovaný bicepsový zdvihy jako první cvik. Žádný kliky, dřepy, nic - bicák.

Pak jsem vlezl přesně do takovýhohle pumpičkářskýho fitka - nejdřív na jihu, pak v Praze. Časem jsem se vyvinul - a to nejsem Pokémon. Pojďte se vyvinout taky.


 

10 DŮVODŮ PROČ TEDY NE

 

1 - NULOVÁ KONTROLA.

Hele pojďme si přiznat, že když vlezeš do konvenčního fitka, jediný, o co se provozní zajímá, je, jestli máš zaplacenej vstup - a nechceš k tomu ještě ručník, nebo si ještě něco poutratit za nakopávač. Pokud je člověk začátečník a nikdo se mu nevěnuje nejen základní analýzou a doporučením, ale i vysvětlením, jak se věci mají, co tam asi bude dělat?! #Píčoviny. A přitom za to nemůže. Chvíli se bude potácet kolem a do konce února to vzdá, aby se objevil zas za rok. To není cesta, jak udělat národ zdravější, hele. I u prvních krůčků šlo sice o tvojí vlastní snahu, ale někdo u toho byl a pomáhal ti.

 

2 - OBJEM NENÍ SÍLA.

Strašně moc lidí si myslí, že ti velcí pořízci sice asi nebudou mít úplně ok játra, ale páru mít budou - a že pokud chci trenéra na vyřešení svých bolavých zad, měl bych jít za někým takovým. Jedu ve sportu od roku 2004, fušuju do něj od roku 2012 a můžu s klidným svědomím říct - většinu z těchhle borců sakra bolej záda taky! Jasně, chápu, svaly jsou prodejní argument. Vlezeš do dveří a lidi ti hned cpou peníze. V pořádku, začátečníci o tom moc neví. Ale teď už snad jo.

 

3 - VYSEKANOST NENÍ ZDRAVÍ.

Podobnej případ, jen na druhou stranu - jsi maličko vypapanej a hledáš někoho, kdo ti pomůže to sádlo trochu ořezat. Jdeš automaticky po tom, co má vysekaný břicho. Slibuješ si od toho, že přestanou bolet kolena, protože se tam sníží ta zátěž a nejspíš se srovná i inzulin. Je to hodně o jídelníčku a kardiu, je to tak? Mmmm, jako opominu fakt, že dobrej sportovec vůbec nemusí být dobrej trenér - zdraví je komplexní záležitost.

Zhubnout tě dokáže každej, kdo si přečetl "Míň žer, víc se poť.", ale zhubnout sádlo není získat zdraví. Je to dobrý začátek, ale ne celá story. Je to trochu všeobecnější a tak by se o tebe měl trenér zajímat i mimo gym. Zajímá se? Stará se gym jako samotná instituce?

 

4 - A CO PŘENOSITELNOST?

Napadlo tě někdy položit si otázku - kdy sakra v běžným životě dělám pohyb, který jen zdaleka připomíná střihání protisměrnýma kladkama od země? Já jsem touhle otázkou trávil bez keců celej jeden měsíc den co den. Prostě jsem si každý večer sednul, zamyslel se, co jsem celý ten den dělal, a zkusil to přirovnat k tomuhle (a pár dalším) oblibeným pumpičkářským cvikům. Nekecám, když řeknu, že já osobně - nikdy.

Jaký má smysl trénovat pro samotný trénink?! Ty chceš přece trénovat pro život tam venku, ne? Vzít věci z kufru auta a odnést to domů. (Farmářská chůze.) Odklidit strom z cesty, abys mohl po poslední bouřce projet. (TireFlip.) Vzít něco z vysoký police. (MilitaryPress s čímkoli.) Nebo třeba jen když tě sere děcko, hodit ho přes chodbu zpátky do pokojíčku. (WanderSwing s Clubbellem.) To je celý.

 

5 - OMEZENÉ DRÁHY, IZOLOVANOST - DYSBALANCE.

A kromě toho, že je to hodně nepřenositelný trávení času, tak pokud se nevyznáš ve skladbě tréninku, můžeš se tím i docela dobře přizabít. Sport je koncentrovaný pohyb - to znamená, že pokud opakovaně a delší dobu děláš na těch mašinách ptákoviny, vytvoříš si svalový dysbalance, co tam na začátku nebyly. Proto se mezi nezkušenou populací šíří "Sportem k trvalé invaliditě.". Já tenhle citát nesnášim - vždy ho doplním "Špatným sportem..." - protože hej, cokoliv, co neumíš, hrozí tím, že ti ublíží prostě. To není chyba pohybu - to je chyba těch lidí kolem toho. (Viz: Bod 8.)

A pokud by sport vedl k invaliditě, jak to, že se ty bebíčka sportem řeší, hm? Jen musíš někam, kde tomu rozumí, nebo za někým, kdo tomu rozumí. Nebyl by to akademický obor, kdyby se to dalo všechno našprtat z blogu. (Trochu toho sarkasmu na mojí vlastní práci, ale jo, přesně tak.)

 

6 - ČAS?

Protože mašiny jsou na omezených pohybových drahách, většinou jen jedno-kloubové cviky s izolovaným působením na svaly, než projedeš celý tělo / vícero svalů, tak to sakra trvá.

Pro příklad, chci projet přímý břišní svaly (jedna mašina), šikmý (druhá), kvadricepsy (třetí), hamstringy (čtvrtá), gluteáty (pátá), možná trochu hluboký zádový svalíky (šestá).

... A nebo udělám prostě dřep s těžkou činkou.

A počkej, bude to ještě lepší - totiž pokud k tomu čapnu jiný nářadí, třeba kettlebell a dám si ho na jedno rameno, aby váha nebyla vycentrovaná, projedu ještě mezižeberní svalíky, většinu svalů zad a lopatek, jeden ramenní sval, svaly předloktí a dlaně jedné ruky, silně i lýtko a svaly klenby nohy.

To, co člověk nahromadí za 90 minut tradičního pumpičkování - dokážu se svýma lidma za 25 minut.

 

7 - EKO OTÁZKA?

Napadlo tě někdy, kolik všechny ty mašiny váží? Aby sis mohl stahovat na kladce třeba 50 kg (maximum cihliček), potřebuješ dalších 180 kg železa a plastu kolem. Samozřejmě se to občas rozbije a je potřeba nahradil lanka a ložiska, bužírky, sedlo, ..., ..., ...

Víš kolik potřebuješ materiálu na 32Kg železný koule? Prostě 32Kg železa. A víš za jak dlouho budeš muset tu kouli opravovat? Tak za 150-200 let pravidelnýho cvičení. Protože na kusu litýho železa prostě nemáš co posrat, že jo.

Nemluvě o všech těch běhacích pásech (jdi ven), trenažerech (nebo dělej angličáky), velocipedech (nebo si jdi zaboxovat) a podobně. Všechno je byznys a pozlátko - ne upřímná starost a efektivita. (Podívej se, co zvládali kluci v dobách, kdy tohle všechno nebylo!)

 

8 - KOMUNITA?

Bacha - jsou kulturisti a pumpičkáři, co jsou fajn. Nechci tu být za primitivního odmítače. I když je to odvětví sportu, který nechápu, neříkám, že v něm někdo nemohl najít svojí cestu - a zůstat rozumnej.

Ale když tam někam vlezeš, není to úplně o tom, že si jdeš mezi sériema dobře pokecat, co? Pokud rovnou všichni nemají sluchátka a nečumí upřeně sami na sebe před zrcadlem, tak je to takový spíš introvertní prostředí, kde se občas audiálně projevuje nějakej (sám pro sebe) alfasamec, nebo procupitá holka v tak upnutých legínách, až jí to obtahuje hvězdičku v prdeli.

V boxernách a MMA gymech je to něco jinýho. V Crossfťáckých boxech taky. V trojbojařských a vzpěračkých oddílech to samý. Máme tu i hodně koulařských gymů (kettlbelly). Tykání, kecání, smích, sem tam po tréninku pivko. Co tě udrží u sportu? Kolektiv - v 9 z 10 případů.

 

9 - JISTOTA KVALITY PÉČE?

Vždycky se mi otevírá kudla v kapse, když mi někdo říká, že má za sebou víkendovej kurz a tak už je taky trenér. Nikdy se mi nepodaří zůstat nad věcí, ale zatím jsem nikoho neubil o jeho vlastní nadutost. Já si "trenér" začal říkat až po cca 5ti letech dennodenního sportování a studia sportu. Po dokončení bakalářskýho titulu na VŠTVS. A po odtrénování 20 pokusných lidí, z nichž nejlepší měl startovat na mistrovství světa v BenchPressu a nejhoršího prostě "jenom" přestaly bolet záda.

Víkendovýho trenéra se zeptáš, jak souvisí krevní skupina se skladbou stravy a on že hodně. (Blbost, vyvrácená opakovanými studiemi.) Pak řekneš že máš A+, jestli by mohl něco doporučit - a on že kuřecí prsa s rejží... Obecný kecy, vykrucování, vše plynoucí z nedostatku zkušeností (pak ale měj nižší cenu, bro), nebo - a to je horší - z "já vím všechno" přístupu.

Prostě - do kvalitního gymu, kde je to postavený na KnowHow a ne na penězích z lednových nadšenců, se takovejhle víkendovej trenér ani nedostane... A zase - ve svých telecích létech jsem se o to snažil, a (tehdy) nedostal. Vím o čem mluvím...

 

10 - FLEXIBILITA?

Hmm, musím přejet do jinýho města. Mají tam taky fitko, ale už z fotek vidím, že tam mají jiný mašiny a to se mi nehodí do tréninkáče. Týden na to mám jet do oblasti, kde nemají široko daleko nic. No a pak tam zkejsnu čtrnáct dní. To je skoro měsíc bez tréninku, na který jsem zvyklý...

Hele - když začala korona, rozvozili jsme po klientech po jednom Clubbelu každýmu. A celou koronu na onlinech jsme zvládli plnohodnotné tréninky 2x týdně. Kettlebelly by posloužily stejně. A co víc? Většina z lidí využila korony a jela mimo Prahu - a ty hračky prostě hodili do auta a připojovali se na chatě, nebo sakra i na louce před lesem!

Vsadím levý varle, že 32kg Kettlebell v USA bude setsakra podobnej tomu v Číně a nebudu mít problém odjet ten samý trénink s oběma.


 

Závěrem?

 

Ještě jednou - jakýkoliv pohyb je lepší, než žádný. I kdyby procházka každý den po práci. Pokud chceš zvedat železo, nebo máš větší cíle - tj. zhubnout víc jak 5 kg, nabrat víc jak 5 kg, zvednout víc jak 20 Kg v nějakým konkrétním liftu, zbavit se nějaké specifické bolesti a tak dál - jdi nejdřív na správné místo. Lovení toho správného člověka, aby ti v tom pomohl, pak bude mnohonásobně rychlejší, snazší a vlastně i levnější, protože půjdeš napřímo a nebudou žádný zbytečně proinvestovaný omyly.

 

To, jaký máš výsledky, záleží na tom, co s pomůckou děláš, ne na tom, jak hi-tech pomůcka je.

Kettl, Mace, Club, Lano, Řetěz, Šutr, Koule - to všechno je brutálně jednoduchý, brutálně mnohostranný, prakticky nerozbitný, šíleně komplexní.

 

Moje doporučení? Máme tu základní 3 koulařský gymy - KB5, Železnou Kouli a Arenu PK. Pak jsou tu odborníci typu Antmann strength and conditioning, co se týče vah; MMA Alchemist, co se týče rvaní. A my třeba fungujeme už taky ve vlastním gymu (#BearrrField)

 

Prostě - od začátku to dělat správně a pokládat si ty správné otázky, to je ten směr k úspěchu.

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

DYSBALANCE V BOJOVÝCH SPORTECH

Číst více

Trénink venku

Číst více

10 mentálních principů pro to, být Šampion

Číst více

Jak neutrácet za trenéra a mít výsledky i doma

Číst více

10 důvodů proč Kettlebell

Číst více

Sport a mentální vývoj

Číst více

Holčiny ve výkonnostních sportech

Číst více

Mýtus Maratonu

Číst více

Ručník

Číst více

Etika tréninku

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram