16. 3. 2021

Trénink venku

Popravdě - korona nám tuhle otázku přiblížila o dost víc, než bychom rádi, ale ještě před ní jsem nad tímhle tématem sem tam uvažoval a trochu koketoval s tím, vzdělat se v tom. A tak nějak nastal ten čas - a hodně mě překvapilo, co všechno jsem zjistil. V čem je trénink venku přínosný? Jak moc velký má význam? Jak je dlouhodobě udržitelný? A je víc, než trénink vevnitř? Pojďme to zjistit!


7 DŮVODŮ PRO TRÉNINK VENKU

IMUNITA. Jop, kontakt s přírodou, volným vzduchem, větrem, vlhkostí, zemí,... to prostě dělá svoje. Nebudeme radši rozebírat všechny ty procesy v těle - bílé krvinky, mikroby, plísně, houby, kouř ze sousedova grilu, vůně města po dešti a tak dál. Na tělo, oproti vnitřním sportovištím, útočí tolik nových věcí, že se vliv tréninku na imunitu prostě mnohonásobí. Klasický trénink tomu hodně pomáhá. Trénink venku kope ještě o dost víc.

VITAMÍN D. To je vitamín přirozeně získáván ze slunečního světla - takového toho nestíněného raw bio záření. V jednom z podcastů Pavla Macka (velkej guru od kettlebellů) se probíralo, že víc jak 75% Čechů má tohohle vitamínu nedostatek. Všichni jsme zalezlí v kanclech, dílnách nebo bytech - a to až moc dlouho. Mimochodem Déčko je velkou součástí metabolismu vápníku (kosti chceš mít pevný) a podílí se i na obranyschopnosti, dělení buněk atd.

BIORYTMY. To je mor především moderní doby - svítit si do hlavy hluboko do noci, pak si stínit přirozený světlo až do poledne. Nadužívat modré světlo (monitory, displeje, obrazovky), odbourávat si tím Melatonin, likvidovat si kvalitu regenerace a spánku. Navíc nezávisle na ročních obdobích. O vlivu na spánek máme strašidelný článek tady. K ročním obdobím snad jen dodám, že je to metabolicky taky důležitý.

DESTRESOR. Vliv slunce a otevřeného světla je jeden z nejzásadnějších vlivů na pozitivní náladu člověka. Ne nadarmo mají nejvíc sebevražd v deštivých zemích a na severu, kde noc trvá půl roku. Stejně tak se v poslední době hodně ukazuje, jak otevřená příroda působí na člověka naprosto stejně. A že není rozdíl mezi konečným věkem ve městě (průměr 72) a konečným věkem na vesnici (průměr 89) způsobem jinou hladinou stresu - ale jinou četností kontaktu s přírodou.

GROUNDING. To je fenomén především bosochodců, ale pojďme si ho tu uvést taky, ať se občas zujete. Bude trochu složitější vysvětlit o co jde, protože přínosných faktorů tohohle počínání je víc. První je především tlaková masáž nohy. Vliv na celý tělo skrze různé body, přenášení váhy a podobně. Pak vezměme v potaz motorickou inteligenci. Pak se hodně mluví o elektro-magnetickém uzemnění. Neustále gumové podrážky a domácí koberce s kombinací neustálý elektroniky v rukách prý dělá svoje. Ne hned - ale spočti si kolik hodin denně po dobu posledních let s tou elektronikou něco děláš. Asi se chápem.

OTUŽOVÁNÍ. A to jak pasivní, tak aktivní. Pasivní je takové to trénování i v jemném větru. Posouvání hranic teplotního komfortu. Vzdálení se od ústředního topení. Připomínání tělu, že umí fungovat (a nemusí se tomu bránit) i v jiných teplotách, než dvacet pět a výš. No a aktivní otužování - to prostě nutíš tělo vytvářet si tím tréninkem vlastní teplo. Hodně bychom tu mluvili o Wimu Hofovi, hnědém tuku... Prostě i z tohohle hlediska se to vyplatí. (Mrtvý tahy s párou od pusy hýr 😀 )

PROHŘÍVÁNÍ. To je vlastně opak otužování. Protože kromě toho, že nám tady umí padat sníh, v létě míváme mnohdy i čtyřicítky - hlavně v těch městech. V horku venku získáváme větší tělesnou flexibilitu. Víc se potíme - tím dostáváme víc toxinů z těla. Nebude to na nějaké hard kardio a je potřeba si při tom hlídat příjem vody a minerálů, ale hele - saunování s pohybem zdarma v nejbližším parku! Dobrý, ne?


 

RADY NA CELÝ ROK

Poté tedy, co jsme si řekli, že to má význam, pojďme se podívat teď na to, jak na to. Ono totiž přečíst si tenhle článek v lednu bude něco jiného, než na něj narazit v dubnu.

JARO

 • Ideální doba začít. Ani zima, ani horko. Dělej to rozumně, začínáš-li, nelez zatím do deště a větru. Dej tělu čas se přizpůsobit v dobrých podmínkách, ať po každým tréninku neulehneš.
 • Počasí bude přát plnohodnotným delším tréninkům.
 • Kombinované cviky, balistika, běhy a sprinty, lapy a pytel.
 • Ideální čas bude mezi 8 a 18 hodinou.
 • Prakticky stačí tričko, tepláky, mikina, možná čepice.

LÉTO

 • Nejpozději teď je pro tenhle rok správná doba začít.
 • Počasí bude buďto o pomalejším tempu, nebo pozdějším / časnějším tréninku.
 • Kombinované i izolované cviky, balistika. U kardia vždy na pocit.
 • Ideální čas bude 6-9 hod. a 17-20 hod.
 • Vlastně si vystačíš s teplákama. Pokud nebudeš pohoršovat, i to tričko může jít dolů - mysli na Déčko.

PODZIM

 • Postupně se dostáváme zpátky k jarním tréninkům. Tady je potřeba držet si i nadále pravidelnost, abys mohl přežít zimu.
 • Počasí bude zpočátku přát plnohodnotným delším tréninkům, čím se ale budeme přibližovat zimě, tím rychlejší a kratší budou (zvětšíme frekvenci, aby se zachoval objem).

 • Kombinované cviky, balistika, běhy a sprinty, lapy a pytel. Neboj se toho.
 • Ideální čas bude nejdříve mezi 8 a 18 hodinou, nicméně později se budeme dostávat až k 10-16 hod.
 • Postupně se začneme zase oblékat. Do prvního sněhu bys měl vystačit v mikině.

ZIMA

 • Tohle období rozsekne, kdo byl poctivý. Pojedeme krátké intenzivní tréninky s velkou četností 4-6x týdně, z toho venku klidně 2-4.
 • Sníh a vítr hodně věcí komplikuje, ale 15-25 minut se tam vždycky najde.
 • Vynecháváme balistiku (železo ve studených rukách pro různý vrhy, švihy a swingy není dobrý nápad) i kardio, pokud jsi ho nejel poctivě.
 • Ideální čas 10-16. Prostě za světla.
 • Čím víc vrstev, tím líp. Jak jsme si řekli, swingy venku dělat nebudeš, ale kombinované cviky v tlustém vaťáku po kolena taky nepůjdou hladce. Klidně tři trika, mikinu a větrovku, dvoje tepláky - nevadí. Nikdy nevíš, jak moc se zahřeješ, a chceš mít rozsah a volnost.

 

ZÁVĚREM

Celý koncept jsem si nevycucal z prstu - vycucal jsem ho ze starý sovětský vzpěračský školy. Výsledky těchhle kluků jsou dodnes neuvěřitelný. Dodnes se tam tenhle přístup hodně vyznává a pomalu to prosakuje i mezi kettlebellaře. I to propojení s Wimem Hofem tomu nahrává, co si budeme povídat. Pohodlí a klimatizace nás postupně zabíjí a tohle mi přijde jako velice jednoduchá cesta, jak to vrátit alespoň z části ke kořenům. Vlastně k tomuhle tématu časem dodělávám i další články - třeba zde.

Z osobní zkušenosti můžu říct, že pro imunitu paráda. (Swingy na sněhu bez rukávů hýr.) Jeden trénink týdně venku až do prvního hlubokého sněhu - a pak ihned navázání po jeho roztátí. Trochu jsem se hlídal přes zimu - koronka, víme co. Nicméně lehnul jsem si s rýmičkou za rok 2020 jenom jednou - a to na tři dny. (Edit: v roce 2021 ani jednou, v roce 2022 jsem si čuchnul omikronu, sakra 😀 )

Spí se mi parádně, už měsíce se sám budím na šestou, ať už budík je nebo není. A náladu si držím stále střelenou, to už je takovej charakter. 😀

Doporučuju všema deseti. I kdybyste tak neměli jet durch, třeba i přes jaro-léto jednou týdně to dělá zázraky.

 

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

DYSBALANCE V BOJOVÝCH SPORTECH

Číst více

10 důvodů proč NEchodit do klasickýho fitka

Číst více

10 mentálních principů pro to, být Šampion

Číst více

Jak neutrácet za trenéra a mít výsledky i doma

Číst více

10 důvodů proč Kettlebell

Číst více

Sport a mentální vývoj

Číst více

Holčiny ve výkonnostních sportech

Číst více

Mýtus Maratonu

Číst více

Ručník

Číst více

Etika tréninku

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram