15. 2. 2021

Siláci Historie - 01 - Eugen Sandow

Při svých studiích jsem nemohl nenarazit na množství zajímavých jmen a především osudů velice zajímavých, nezapomenutelných lidí. Legendy neumírají a tak jsem se rozhodl vzdát jim úctu tím nejlepším, co dokážu - vyprávět jejich příběh dál. Co tihle velikáni přinesou do života vám?

Dámy a pánové - Eugen Sandow


PÍŠE SE ROK 1867

První činky byly duté, šly napustit vodou nebo olověným pískem.

A 2. dubna se v německém (tehdy pruském) Královci rodí Friedrich Wilhelm Müller. O dětství moc informací nemáme. Byl slabým a neduživým dítětem - to v té době (viktoriánské) nebylo nic výjimečného, minimum léků, chudé jídlo, znáte to. Jeho otec dlouho sloužil v armádě - dostal se až na důstojnickou pozici. Po odchodu z armády se věnoval obchodu a vypracoval se ze zelináře až na obchodníka se šperky. Jeho matka byla původně nejspíš Ruska.

Co víme určitě je rok, kdy se z Friedricha stal Eugen - v roce 1887, jeho dvaceti letech. Tento umělecký pseudonym se skládá z rodného příjmení jeho matky (Sandov) a odvození jména z eugeniky - sociálně-filosofického směru zaměřeného na studium metod, které usilují o dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka. On to, krom toho, že byl Prus, byl ještě modrooký blonďák, víme? Tehdy ale ještě 50 let neexistoval kult hákového kříže.

A pryč přijal umělecký pseudonym? Protože s rodinou příliš nevycházel a vše završil odmítnutím nastoupení branné povinnosti v pruské armádě. Potřeboval nové jméno - a vypadnout hodně daleko od otce. Utíká, jak jinak, s právě projíždějícím cirkusem - jako akrobat. Nrjspíš k tomuhle geniálnímu nápadu přišel právě při hádce s otcem: "A co chceš dělat?! Dát se k cirkusu?!" - "A víš ty co?! Jo!" - Prý to takhle fakt bylo! 😀

To je Eugen stále lehká váha - spíše mrštný a obratný, než svalnatý a vyřezaný. Z neduživého dítěte se jako akrobat moc dlouho do prvního zranění neuživí - je potřeba pořádně cvičit. Začíná dávat dohromady první tréninkové koncepty a plány. Věnuje se v nich nejenom síle - ale i proporcionální harmoničnosti. Dost nám to tu zavání kulturistikou i anti-dysbalančním myšlením. A protože byl střízlík, jeho první tréninkové metody stojí na izometrickém cvičení.


HVĚZDIČKA ZROZENÁ DŘINOU

Eugen jako gladiátor - forma ve 22 letech! (Tj. po 2 letech cvičení!)

Nezačal hned zvedat váhy, jako všichni kolem něj, ale začal celostním zpevňováním. To mu nejspíš postavilo ty nejlepší základy na jeho nejlepší kousky. Dodnes je izometrika základním stavebním kamenem pro všechny silové sportovce. (Protože core!)  Je mu lehce přes dvacet a už ovlivnil historii jedním zamyšlením - ale jedeme dál.

Jeho vzorem se stávají řečtí a římští atleti a princip kalokagathie. Jakmile mladý Eugen uzná, že je čas sáhnout na váhy, velice rychle se z něj stává (zatím jen místní) fenomén. Dokonale snoubil dřinu se studiem těla a jeho principů. On totiž u toho všeho hodně přemýšlí - a ať chce nebo ne, je v lecčems po otci.

Desítky vystoupení a trénování  jej velice rychle dostává do podoby, kdy se sám o sobě stává hlavním číslem. Bum - cirkus, ve kterém začal stoupat, krachuje. Je v Bruselu - docela daleko od rodný hlíny. Peněz moc není. Německy tam nemluví zdaleka tolik lidí, co dnes. Průšvih.

Louis Attila - takhle se jmenuje Eugenův strážný anděl, a shodou okolností jeden z prvních trenérů moderní historie. Samozřejmě že v něm rozpoznal obrovský talent a potenciál! Bere jej pod křídla a brzy vystupují společně. Sice v podřadných kabaretech a peněz je stále poskrovnu, ale žít a trénovat se dá.

V roce 1889 se (v dobrém) rozchází a zatímco Attila putuje do Londýna, Eugen to bere napříč Evropou až do Benátek. Mluvíme o době bez internetu, motorové dopravy, dostupných slovníků, nebo antibiotik. Je to zabiják. Já se ve svých 22 letech přesunul sotva z jihu do Prahy. Jo a v tomhle roce začíná vydávat svůj vlastní časopis - což je mimo jiné i historicky první časák o svalech. (Já ještě nepsal ani blog.)

V Benátkách si ho při koupání všimne místní malíř a po rychlé domluvě vzniká obraz s Eugenem jako gladiátorem v leopardím. Dokonce Eugen dělá i soukromou flex-prezenčku monackéku princi. Je čas zamířit směr Londýn.


LEGENDA ZROZENÁ CHARAKTEREM

Jeden z dobových plakátů na jeho show.

V roce 1893, v jeho 26ti letech, si jej všímá americký lovec talentů a přemlouvá jej k turné za Atlantikem. Počáteční přijetí v New Yorku bylo trochu... vlažné... Bylo potřeba ještě makat.

Dlouho makat.

V roce 1896 se žení s Blanche Brooksovou (manželství mu přinese dvě dcery, Helen a Lorraine). Asi to nebylo úplně v pohodě manželství - došlo i ke spálení mnoha kusů osobní korespondence a jeho drahá i po jeho smrti odmítala cokoli o jejich vztahu komentovat.

Velký průlom nastává až v roce 1904, na světovém veletrhu v Chicagu. Je mu 37 let. A v čem ta senzace spočívá? Naprosto všichni znají jediný typ siláků - obtloustlé pořízky, co dělají furt ty samé silácké kousky. Než tam vlítne náš vysekaný blonďák! Všechny ženský jdou do kolen a všichni chlapi neví, jestli užasnout nebo závidět. Netrvá dlouho a natáčí si jej Thomas A. Edison - Eugen se stává prvním silákem na videu! (Videjko je všude, třeba i zde.) A mimo jiné trénoval Theodora Roosevelta.

Ano, Eugen drží v rukách pořádný Club! Já si to Primal Fitness nevymyslel!

Rád bych tady poznamenal pár důležitých věcí. Hlavní věc: z nedomr*lého dítěte se právě stal nejpopulárnější silák světa. Dále: trvalo to 17 let poctivé dřiny - a nevzdal to. Dále: nikdy by toho nedosáhnul, pokud by to nebral silně akademicky a neustále se nevzdělával, nebo neprováděl vlastní výzkum. Dále: aktivně publikoval, čímž popularizoval tělesnou kulturu, sílu a zdraví.

 

Stává se z něj "otec moderní kulturistiky" - tak ho všichni vlastně dodnes znají. Eugen se stává prostě Tím Prvním. Samozřejmě že nebyl první, kdo posiloval a vystupoval - byl prvním, protože uměl nadchnout davy a především své znalosti poslat dál - popularizovat kult těla a síly, posouvat celou scénu výš.

V roce 1911 se stává profesorem tělesné kultury. Tou dobou už prodává své knihy a různé elementární doplňky stravy (třeba tablety ze sušených jater, kvůli příjmu bílkovin) a je z něj bezesporu nejbohatší silák doby.

No - a 14. října 1925 umírá. Londýn. A lidi se hádají jak to bylo. Někdo říká, že na následky syfilitidy. Přeci jen ženy měly rády jeho - on je, a hodně zavání chování jeho ženy. Někdo říká, že to byla rychlá nemoc podobná chřipce, která obrážela Londýn tou dobou - a byla masová.

Eugenův náhrobní kámen.

Někdo věří historce, kdy s přítelem a dvěma dívkami vyjeli autem na projížďku - auto zapadlo do díry - a on se ten dvoutunový stroj snažil z díry vytáhnout, až mu prdla žilka. Došel domů, do smrtelné postele a v klidu se poddal mrtvičce.

Osobně si myslím, že v 57 letech jeden z nejstudovanějších atletů své doby - by nezkoušel tahat auto z díry...

Leží na Putney Vale a jednoho dne mu tam dojdu a připiju si s nim.


 

EUGEN A JEHO VÝKONY

Asi nejikoničtější Eugenova fotka se zbytkem cirkusu.

Zesměšnění Špičky té doby na jejich vlastní show
Vzpomínáte si na tok 1889? Jak se jej v Bruselu ujal Attila? Tehdy měl Eugen první velký úspěch - na cizí show! Dva světoznámí siláci (Charles Sampson a Cyclops, a.k.a. Franz Bienkowski) předvedli to nejlepší, co umí - a vyzvali publikum, že kdo to po nich zopakuje, dostane obrovskou peněžní odměnu.

29. října 1889 z publika vyskočil nějaký modrooký blonďák - asi o 20 kilo lehčí než oba borci - a porazil je oba. A to včetně ohýbání tyčí a trhání řetězů. To mu přineslo první nabídky na velké vlastní show.

Backflip
První video se silákem od Edisona není jen samá zatínačka - na jeho konci si Eugen střihne parádní backflip z místa. To neumí 99,9% silových sportovců dnešní doby, natož safra tehdy! Bacha - a na vystoupeních to ještě vylepšoval. Vzal si do rukou dvě jednoručky. Zavázal si oči. Posadil se na židli. A hodil to přes její opěradlo ze sedu. Ty gymnastické začátky si tam podržel.

Eugenova forma kolem třicítky - ta životní.

Poměr Síla:Hmotnost
Jeho tělesná váha byla 84 Kg. Zvládl ku příkladu BentPress 122 Kg. Překonán byl po roce Louisem Cyrem - ten to posunul na 124 Kg. No jo - jenomže tělesná váha Louise byla 130 Kg!
Dále vysnatchoval (ze země mezi nohama nad hlavu jednoruč) jednoručku vážící přes 80 Kg. Dělal shyby na jednom prstu jedné ruky. Trhal řetězy tak, že je obmotal kolem vydechnutého hrudníku, zamknul zámek, a nadechnul se.

15ti minutový Flex
Eugen dostal nabídku od místního muzea na výrobu sochy, přímo z něj odlité. To se dělá tak, že se nejdříve dělá forma, pak odlitek. Vydržel 15 minut bez přestávky (!!!) pózovat v plně zatnuté póze! (Můj rekord je 30 vteřin do první křeče...) Sám tenhle výkon popsal jako jeho největší vytrvalostní kousek v životě.
Umělci si z něj modelovali kousek po kousku a například u hrudníku nesměl ani zhluboka dýchat! Přidušený a totálně zpocený to ale zvládnul!
Trochu smutné je, že sochu po třech měsících od odhalení muzeum stáhlo - veřejnost to nepřijala.

Vliv na akademické vnímání sportu
Pro příklad - jeho publikace: Sandow's System of Physical Training (1894); Sandow on Physical Training (1894); Strength and how to Obtain It (1897); Sandow's Magazine of Physical Culture (1898–1907); Body-Building (1903); Strength and Health (?); The Construction and Reconstruction of the Human Body (1907); Life is Movement (1919). U Kontstrukce a Rekonstrukce Lidského Těla mu předmluvu napsal sir Arthur Conan Doyle - jop, ten, co napsal Sherlocka.

Eugenův klikovací template.

Inovace
Pojďme si říct, že kromě nových tréninkových metod a postupů, kterých bylo skutečně hodně, se Eugen snažil vynalézat i náčiní. Asi nejznámější pomůckou je jeho podesta na klikování - kliky obecně považoval za úžasný cvik. Vytvořil konstrukci, která začátečníkům buďto pomáhala k jejich prvním opakováním, nebo pokročilcům opakování dost ztěžovala.

Odkaz
Do dnes je jakýkoliv Mistr Olympia - to je nejprestižnější kulturistický titul na světě - odměňován Eugenovou soškou, namísto poháru. Jestli by mi něco udělalo radost, tak to, že i po dvou stech letech na mě kulturistika nezapomněla, ba co víc mne má pořád za ikonu.


ZÁVĚREM, S OBDIVEM

Eugene, chlape, jseš ikona. Nejen kvůli nepředstavitelným výkonům, ale i kvůli odvaze žít život po svém, projet Evropu sem a tam, postavit se před davy jen s vlastním tělem. Hodně vnímám, jak moc jsi mě ovlivnil v mých vlastních snahách. Hodně se vidím v tom, že jsme oba začínali jako vychrtlíci. Nejspíš i kvůli tobě si vlastně svoje poznatky a studium sportu a těla nenechávám pro sebe a píšu o nich. Díky.

A jestli neni tvoje nebe moc daleko od Valhally, seženem pát kettlů a zazvedáme!

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Hrdinský Sport a.k.a. آییهلوانی و زورخانه‌ای

Číst více

Zpověď velký holky 3.: Holka od činek

Číst více

Siláci historie – 05 – Charles Atlas

Číst více

Siláci historie – 06 – Edward Aston

Číst více

Proč jít ven zvedat šutry?

Číst více

Siláci historie – 04 – Siegmund Klein

Číst více

Siláci Historie - 03 - Arthur Saxon

Číst více

Siláci Historie - 02 - Georg Hackenschmidt

Číst více

Zvětšit Bench! 5+1 tipů

Číst více

FURIBO - ani Mace, ani Club, přesto sexy

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram