Blog single

FURIBO – ani Mace, ani Club, přesto sexy

Při svém studiu (zdráhám se tomu říkat „výzkum“) nářadí Primal Fitness jsem narazil na Japonsko – a v celku zajímavý kus dřeva. Největší výzvou bylo překládání japonských pojmů, ale chvíli jsem válčil, něco nového se dozvěděl – a pak okamžitě letěl do OBI, strávil pár hodin v garáži, pár desítek hodin šviháním a máme tu něco zajívamého. Jak může Furibo Suburi pomoct i tobě v tréninku?

Jen pro pořádek – Nářadí Primal Fitness jsme rozepsali v seriálu zde. Tohle je trochu exotika.


 

KOŘENY

Začínáme u samurajů, katan, šermování, nácviků seků a švihů, Bokkenů (cvičných dřevěných mečů) a prostředí Dojo. Představte si spíš tradiční pletené tatami, než ty puzzle z gumy. Hodně tmavého dřeva, otevřeného prostoru a úctě ke svému cvičišti, trenérovi a zakladateli stylu, který hodláte provozovat.

Při držení meče a práce s ním jsou hlavní tři věci – Tenouchi, čili uchopení meče; Hasuji, čili úhel seku, vedení meče a směru jeho ostří; Tomei, čili schopnost zastavit meč. A ani jedna z těchto věcí není úplně dobrá k nácviku mezi začátečníky s ostrým železem. Tedy – dáváme jim do ruky dřevo a necháváme je nejdřív mlátit do vzduchu, nebo dělat Katy (to je soubor postojů, úderů a krytů – něco jako cílená sestava).

Ale co když ti nedělá problém technika – ale síla? Správně – uděláme extra tlustej, extra těžkej Bokken – a budeme mu říkat Furibo.

A teď začíná ta legrace – vyrábí se tradiční metodou již jen ve čtyřech dílnách, vše v Japonsku. Extra těžké Furibo se dělá z dřeva a pryskyřice pouze v jedné z nich. Varianty do tří kilogramů napodobují práci s mečem ze 100%, cokoli nad tři už má vlastní tréninkové pohyby a práci s dechem.

Je obrovské množství napodobitelů (jako třeba já 😀 ), ale pro představu to, co já kutil chvíli v garáži ze smrku, dělá tradiční dílna skoro měsíc ze dřeva, co roste už jen v pár oblastech. To, co já zainvestoval necelýma čtyřma stovkama tradiční dílna prodává za cca 26 000 ¥ (tj. 5 000 – 5 800 Kč). Tomu říkám tradiční pomůcka! Bál bych se, že to odřu…


 

METODA TRÉNINKU

Už jsem to vlastně nakous – Furibo se nebude používat k nácviku se sparingem, ale půjde o sólo trénink. Na rozdíl od lehkých cvičných mečů, kde chceme trénovat formou „tisíce úderů“, zde právě naopak chceme pohyby navazovat, dělat pomalu, kontrolovaně, jakoby táhle. Záměrně přehánět postoje, kryty i údery. Nalézt v tý dřině trochu toho Zenu, nějakou tu Flow.

Když bych to měl parafrázovat, chceme s Furibo dosáhnout takových pohybů, kdy váha zbraně mizí, protože se stává součástí těla. Řečeno víc nejaponsky: Chceme se dostat do takového pochopení pohybů s pomůckou, kdy plně využíváme kyvný moment, úhly pomůcky vůči tělu, úhly těla vůči zemi a kinetickou návaznost. Vlastně všechno, o čem jsem se rozepisoval ve své publikaci o Primal Fitness (audio ochutnávka zde) – takže paráda. Tohle nám do PF sedne úplně dokonale.

V čem vnímám ten největší přínos: Zatímco u Clubů a Maců pracujeme neustále se střídáním akcelerace a stabilizace (což má samozřejmě randál výhod), s Furibo jedeme vlastně neustálý nekonečný pohyb, navazující na pohyb, navazující na pohyb. To nám dělá v součtu obrovský „Time Under Tension“ – objem zátěže. S přihlédnutím k tomu, že se neustále hýbeme, čímž zapojujeme kompletně celé tělo a upřímně – i hodně do hloubky, dostáváme ze třiceti minut pomalého zen-zápasení se vzduchem obrovské množství svalové práce.

Jo a ještě drobnost, ke který se musím vyjádřit: Někteří sensei vyloženě zakazují agresivní pohyby s Furibo, kvůli zdraví cvičenců. Popravdě tenhle názor nesdílím – jediný, koho by pár desítek poctivých seků s několika-kilovým trámkem mohlo ohrozit, je hobbík, co teprve zažíná cvičit – a mluvíme samozřejmě o prdnutí v zádech. Nicméně i když v tom problém nevidím, pomalá Zen-Flow mi dává větší tréninkový význam, ano.


 

PRAXE & ZKUŠENOST

Je – to – dlouhý. Moje nerdí vzplanutí mne zastihlo koncem ledna, začátkem února. První a zásadní zkušenost – musíš s tím do gymu, nebo ven. I kdybys vyklidil obývák a měl kolem sebe dost prostoru, nejspíš ho nebudeš mít dost nad sebou.

Stejně tak je prostorová náročnost v horizontální rovině – nechceš u toho stát na jednom místě jako tvrdý Y. Samo tělo ti napovídá, že je čas udělat krok vpřed, krok bokem, otočku… Pokud máš 180 cm, tvůj krok bude tak 100cm + dalších 150 cm Furiba + alespoň 90 cm rukou = tři metry každým směrem, aby ses nemusel nijak omezovat. To je hodně velkej obývák, co potřebuješ…

Před prvními pokusy si s tím vážně zatrénovat jsem si našprtal pár videí. Net (a instagram především) je toho plný. Našel jsem i tréninkový videa s Furibo z dílny Mexický Asociace Eskrimy. A jejich počin není ani tak zdaleka wtf, jak to na první pohled zní. Stačí hledat výrazy #Furibo a #Suburi (to je to švihání obecně).

A teď samotný trénink. 30 minut je peklo. Pochop – není to pět sérií o deseti opakováních, jedeš durch a především pomalu a s co nejvíc protahovaným rozsahem všech pohybů. Člověk se musí soustředit na vyrovnání pohybů vpravo & vlevo, vpřed & vzad. Jako u boxu a spol. – přirozeně upřednostňuješ pohyby jedním směrem, z jedný strany.

Segmentální laktát řešíš vlastně celkem jednoduše – když tě začnou pálit ramena, přirozeně začneš dělat něco víc na bicáky, nebo nohy, a tak. Pokud jedeš skutečně nějakou tu Flow, a ne třicet opakování toho, pak onoho, pak tamtoho, měl bys být schopný rozvrstvit zátěž do těla vcelku rovnoměrně.


 

PŘÍNOS

A závěrem – proč to teda dělat? Tradičně to podělíme na Liftery a Fightery.

LIFTEŘI

Mezi-síla. Znáš to – dělat čistě Dřep – Bench – Tah, to ti dřív nebo později přestane dělat výkon a začne dělat problémy. Proto je v přípravě liftera randál doplňkových i kompenzačních cviků, a vedle velký činky i řada malých činek, nebo úplně jiných pomůcek. No a pokud máš plný zuby dělání TGU, tohle bude určitě chutnat.

Mobilita. Kvůli všem těm protahovaným pohybům, přenášení těžiště a pár kilům, se kterýma pracuješ, je to úžasná varianta zatížený mobility v pohybu. Ramena, lokty, zápěstí, komplet záda, kyčle, kolena, kotníky. Vše v jednom, když to jedeš poctivě. Na regenerační den exotická pohodka.

 

FIGHTEŘI

Kinetika. Protože se popravdě moc neliší útok mečem od útoku rukou. Hodně pohybů je stoprocentně stejných, část podobných a jenom pár naprosto unikátních s nulovou přenositelností. Když se budeš soustředit, velice rychle tam ty správné pohyby rozklíčuješ – a v tu chvíli na nich začínáš pracovat s několika kilama v rukách, což tě nutí to dělat co nejvíc efektivně – s co největší energetickou úsporou (minimalisticky). Obojí v ringu oceníš.

Ruce. Pevný ramena. Pevný lokty. Pevný zápěstí. Ocelovej úchop. K tomu nemám moc víc co říct – je to stejný, jako u Clubů a Maců. Tyhle pomůcky ti prostě dávají rukám nezranitelnost a pořádnou KO Power.


 

Takže závěrem snad jen – Furibo pro PF nikdy nebude páteřní pomůcka, na to je až moc specifická. To jí ale nebrání být příjemnou alternativou pro zpestření tréninku a nové zážitky a pohyby. Zkuste si sami 😉

POŠLI ZPRÁVU A KONTAKT NA SEBE

  Můžeš nám označit svůj FB profil a my ti napíšeme,
  nebo nám můžeš dát telefonní číslo.

  Abychom nerušili, vždy píšeme nejdříve SMS.

  POŠLI ZPRÁVU A KONTAKT NA SEBE

   Ahoj,
   v případě zájmu o spolupráci nemusíme komunikovat jenom
   mejlem, můžeme se domluvit i po telefonu / FB a spol.

   Pokud budeš chtít touto formou, prosím dej do zprávy kontakt :)