Blog single

Primal fitness nářadí – Řetězy & Lana

O řetězech jsem toho naklábosil strašně moc – věnoval jsem jim i samostatnou publikaci (kdo ještě neví: Koule a Řetězy). Lana jsou řetězům tak moc příbuzná, že je dávám spolu do jednoho článku. Mechanika účinku se neliší, jen je občas vhodnější použít lano, občas řetěz. Proč tyhle dvě věci nesmí chybět v žádným tréninku liftera ani fightera? A proč s tím nevidíme Hobbíky potit, i když jim to může dát víc jak tradiční činky?


 

Trocha historie

Tréninkovým lanům se říká Battle Rope. Původně se objevil trénink s těžkými lany u boxu. Totiž tyhle původní lana byly v originále součástí ringů, takže prostě při rozebírání a cestování někoho napadlo s tím párkrát mrsknout a nápad byl na světě. Velice rychle se rozšířil. Trénink s lany je tedy tak dvě stě až tři sta let starý.

U řetězů je to trochu jiná story. Chlapy v ocelárnách napadlo s tím zvedat, ale jako komplexní tréninková metoda se to neprosadilo. Musíme počkat až do sedmdesátých / osmdesátých let, kdy Louie Simmons (*1947) zařadil řetězy a gumy do PowerLifterského tréninku. Celá světová scéna začala během jedný dekády zvedat o desítky kil víc. A to především díky tomu, že Louie si svůj objev nenechal jen pro sebe a svůj gym, ale jako správný srdcař se už skoro padesát let o svoje tréninkové koncepty a techniky nadšeně dělí se všemi, kteří jsou ochotní poslouchat a učit se.

Sečteno podtrženo – jak lana tak řetězy už mají nějakou tu historii. V obou případech se k nám dostávají z hlubin výkonnostních sportů a v obou případech měli borci s velkým zájmem o výsledek a dostatek času k tomu, vychytat všechny technický parametry tréninku a cviků.


 

Proč to funguje?

Jsou dva hlavní důvody – progresivní zátěž a kinetika. V obou případech hraje velikou roli fyzika.

Máš řetěz, který má sto ok. Každé oko váží, dejme tomu, sto gramů. Ty s tím řetězem chceš dělat bicepsový zdvih. Zvedneš ho, držíš ho ve svěšené ruce. Ve vzduchu je v tuhle chvíli dvacet ok – zbytek pořád leží na zemi.

Těch dvacet ok po sto gramech celkově tedy váží v součtu dvě kila. Jak začneš postupně zabírat bicákem a dlaň ti začne cestovat nahoru k rameni, postupně zvedáš víc a víc ok ze země – takže tvůj biceps zvedá větší a větší váhu. Takže zatímco ve spodní pozici zdvihu jsi tahal dvě kila, v horní už taháš čtyři.

Sval tím vlastně nejmíň tahá když je v rámci kloubní struktury nejslabší – a nejvíc tahá, když má ten nejlepší úhel pro výkon. Výsledek? Můžeš jet plný rozsahy cviků, aniž by ses musel držet na extra malé váze / můžeš jet větší váhu, aniž bys musel omezovat rozsah pohybu cviků (třeba částečné opakování atd.).

A kinetika? Moc pěkně se to vysvětluje točením tlustšího kratšího lana nad hlavou. Ty vlastně netočíš tím lanem jenom pomocí zápěstí – jeho odpor tě rozvlní skrze celé tělo až do svalů chodidel. To je hodně komplexní zátěže v neustále se střídajícím směru působení, jak se snažíš držet rytmus a akcelerovat lano po celém oblouku.
Nějaké pulzování rukama v předklonu (kardio na bicák), co teď všude dělají hobbíci, kteří neví co jiného s tím lanem vůbec dělat, najednou ztrácí na lesku, což? A to ty pulzy přitom lze dělat i o dost logičtěji.


 

Jak zapadá do Primal Fitness?

Šutry a pneumatiky nám budují hrubou sílu. Cluby a Macy nám pomáhají na balistice, úchopu a kloubních rozsazích. Koule a Kettly působí silně anti-dysbalančně a doplňují předchozí pomůcky cíleným cvičením. Lana a Řetězy jsou tím tuningem navíc, který potřebujeme pro posun pokročilých potičů – případně překonání problémů i těch začínajících.

Osobně si s tím zpestřuji trénink kdykoli, kdy nemusím řešit trochu toho hluku a cinkání; použili jsme řetězy pro trénink mé drahé v přípravě na mistrovství Evropy; a sem tam do dáme i do skupinovek, aby se lidé nenudili.

Dobré věci se chválí samy – není důvod abych je vychvaloval ještě víc 😀

POŠLI ZPRÁVU A KONTAKT NA SEBE

  Můžeš nám označit svůj FB profil a my ti napíšeme,
  nebo nám můžeš dát telefonní číslo.

  Abychom nerušili, vždy píšeme nejdříve SMS.

  POŠLI ZPRÁVU A KONTAKT NA SEBE

   Ahoj,
   v případě zájmu o spolupráci nemusíme komunikovat jenom
   mejlem, můžeme se domluvit i po telefonu / FB a spol.

   Pokud budeš chtít touto formou, prosím dej do zprávy kontakt :)