8. 12. 2019

Rozhovor: Véna Vlk - Český PWL

Dneska bude pokec o českým PWL se (skromným) zabijákem Václavem Vlkem. Tenhle kluk se narodil v roce 2000 (přijdu si starej 😀 ) a už touhle dobou atakuje na Dřepu 250 Kg, v Benchi překonal 160 Kg a Tah je na 270 Kg - vše RAW - bez podpůrných pyžam. Jeho soutěžní váha je do 105 Kg.
Jak to ten kluk dělá?!
Véna Vlk
Ještě před rozhovorem - Vénu najdete trénovat především ve Fitness Centru Jiskra, jeho klub je Trojboj Bílina.

V rychlosti se čtenářům představ- kdo jsi, co jsi, co máš za sebou, co máš před sebou.
Ahoj moje jméno je Václav Vlk. Jsem silový trojbojař a za sebou mám už 3 roky závodění za federaci IPF.
.
  • (Pozn.: IPF je v současné době jediná výrazná trojbojařská federace, která provádí u svých závodníků antidopingové zkoušky.)
.
.
Myslíš, že se dá sypat v IPF?
Tak jako sypat se určitě dá ale od toho tady máme antidopingovou kontrolu, aby se postarala o to, aby u nás ve federaci sypači nebyli. Přece jen občas zaznamenáš že někoho chytli.
Můj názor je ten, že dopingovka je vždycky o krok napřed, takže když sypeš a nemáš k tomu nějakou magickou formuli tak tě chytnou!   Dneska už je všechno hodně hodně přesný - různý metabolity sypky se dají najít i po roce. IPF tohle hodně hlídá.
.
.

Pojďme se podívat na českou scénu - když se do toho člověk trochu dostane, začne celkem vnímat určitou mezi-klubovou rivalitu, možná politiku uvnitř svazu. Co o tomhle si myslíš?

Václav VlkHele, když už bych to nazval tím slovem "rivalita", tak je podle mě důležitý říct, že to běžný závodník ani nevnímá. Spíš se o to zajímají předsedové jednotlivých klubů. Na jednu stranu proti tomu nic nemám, přece jen každý chce mít to nejlepší - a to i ten nejlepší klub.

Třeba dobrý klub, když to budu brát podle sebe, tak určitě má nějakou základnu, vlastní gym, to je podle mě dost důležité. Pak už je to dost individuální a hlavně ne vždy ten klub má možnosti.

.

.

Co myslíš - co teda Svaz jako takovej (ČSST) potřebuje, abychom mohli jako Češi víc válcovat Evropu?

No tak svaz určitě potřebuje co nejvíce nových lidí ve svých řadách, aby bylo z čeho vybírat. Velké plus je, že se u nás rozjela spolupráce s mládeží a tomu přikládám velký význam.
Ono je to s tím trojbojem hrozně individuální. To prostě musí člověka strašně bavit a mít velkou motivaci - takové lidi potřebujeme shánět. Přece jen je to o samotném závodníkovi, jak on moc chce a nebo ne. Je to o tom závodníkovi, kolik je ochoten tomu dát, aby v tomhle sportu něco dokázal. Svaz mu už v tom jenom pomůže.
Takže asi hele zázemí tam je, možnosti taky - jde o propagaci, medializaci našeho sportu. Ono dneska slyšíš z hodně stran o PWL, i se hodně rozmohl u nás v ČR, ale chtělo by to nějakou reklamu přímo na ČSST, aby se dali k němu a ne k jiným (sypacím) federacím. (O sebe-propagaci ve sportu jsme psali zde.)
.
.
Hele co tuk v PWL? Pokud se nebavíme o dvou až třech nejlehčích kategoriích, bavíme se vlastně o "oplácaných atletech" 😀 Mám pocit, že to všichni vnímaj tak, že to k tomu sportu patří. Názor?

Power liftingTo je taky jeden velkej mýtus, protože dneska už není populární se vyžrat jen aby jsi zvedal. 😀 Dneska si to ve výsledku dost lidí hlídá, co jí, i třeba na kalorie.

Ano je pravda že závodníci nejtěžších kategorií nebudou vypadat jako kulturisti, ale to z důvodu že u nás ve federaci se neberou žádná anabolická a ani jiná chemie. Prostě když jsi větší od přírody - a i tak chceš dělat nějaký sport, trojboj ti dává možnost.

Ale že by byli všichni v trojboji otučnělí, s tím nesouhlasím.

.
.
Klasická otázka: A co sláva a prachy v liftu?
To je docela záludná otázka
Hele dá se říct, že to v IPF funguje jako v každé federaci. Přece jen slávu si musí udělat každý závodník sám. No a to buď svojí prezentací, anebo tím že zvedá neskutečný rakety a tím vyčnívá. A podle toho jak jsi viditelný, a dneska je to spíš hlavně o sociálních médiích, tak můžeš mít sponzora - a ten ti poskytuje nějaké výhody a tak dál.
Někdy to stačí, jenom zvedat a neřešit osobní promo, ale to musí být opravdu nepředstavitelné čísla jako je třeba Ray Williams, nebo Blain Summers. Ale ve výsledku dneska všichni jedou nějakou formu osobní propagace. Je taková doba - jestli chceš být známější, je to nutnost.
.
  • (Pozn.: Protože je IPF nesypací federace, zvednuté váhy obyčejnému vnějšímu divákovi nepřijdou tak závratné jako ve federacích jiných. Stejně tak absence chemie v IPF neposkytuje tolik divácky záživná těla závodníků atd.
    Na druhou stranu někteří závodníci v IPF mají závodní kariéru dlouhou až desítky let a mohou se svému sportu věnovat po celý život - průměrná životnost závodníka v jiných federacích je podstatně kratší.
    Jenomže #ZdraviNevyfotis.)
.
.

Okej - závěrem rozstřel. Co tě napadne, jako první, když řeknu:

Trojboj Václav VlkPowerliftingSrdcová záležitost

ČSSTSvaz pod kterým závodím

100 Kg - Moje váha

Činka - Něco co zvednu

MasoDobrej zdroj bílkovin

KardioZlo!!

.
.
U toho kardia sem něco podobnýho očekával 😀 Dík, bro!
Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Rozhovor: Marcela Rešlová - Jóga

Číst více

Rozhovor: Léňa Wolfová - Českej CrossFit

Číst více

Rozhovor: Zbyněk Zušťák - Vitamíny

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram