16. 3. 2020

Rozhovor: Léňa Wolfová - Českej CrossFit

Dneska bude pokec o českým CrossFitu s "LilBeast" Leňou Wolfovou. Tahle #LiftingPrincess má za sebou randál věcí - kromě focení pro BS jsou jejími úspěchy v PWL s BW do 68Kg celých 140 Kg Dřep, 70Kg Bench a 150Kg Tah - vše Raw! V CrossFitu atakuje první 40tku za ženy z celý ČR a například na Snatch má 60Kg. (Já mam o 40 Kg BW víc a sem na 60Kg taky 😀 )
Co je sakra tajemství výkonu týhle ani ne 160 cm vysoký mašiny?!

Leňa Wolfová v kipovaném shybu

Ještě před rozhovorem - kdyby vás Léňa zajímala o něco víc, maká v Decathlonu, běžte tam za ní něco utratit!
A kdyby se vám líbily fotky v článku, pod rozhovorem budou autoři fotek i prostor, kde se fotilo 😉

Ahoj zvíře - nejdřív se trochu rozkecej o sobě, ať lidi ví

Ahoj, jsem Léňa, je mi 25 a momentálně bydlím v Ostravě. Miluji sport, což je důvod, proč tady teď o sobě píšu a taky, proč pracuji v Decathlonu. Nebylo tomu tak vždycky a jako malá jsem toho sportu moc neměla. První sport, co jsem dělala bylo závodní sáňkování, kde člověk vlastně jen leží a snaží se co nejlépe vybrat zatáčky a dojet co nejrychleji do cíle. Tehdy se ve mě začala probouzet první závodní ambice. No ve fitku jsem poprvé byla asi v 16, ale nic moc extra to nebylo. Až v jednadvaceti jsem jsem začala nějak víc zvedat, začalo to CrossFitem, později se přidal trojboj, teď už i trochu víc vzpírám.

  • Jenom pro pomalý, pozn. red.: To znamená 4 roky z 0 na vrchol, co se velkých vah týče. A jinak - závodní sáňkování? Co?! 😀

 

Vrhneme se na to asi od základu: Co je CrossFit?Leňa Wolfová u činky

Crossfit je všestrannost, schopnost atleta být nejlepší ve všech sportovních oblastech. Je v něm zahrnutá kondice (plavání, běh, kolo), silovka (trojboj, vzpírání) i gymnastika (chůze po rukách, hrazda, kruhy).

 

Proč myslíš že si ostatní silový sportovci dělaj prdel z CF? Memeček sou mraky, že jo

Protože spousta z nich vidí jen to špatné, ale kdyby si to sami zkusili, většinu cviků by ani nezvládli A taky proto, že lidi milují srandu a meme

 

Žádnej vzkaz otučnělým pořizkům, co neudělaj shyb, nebo tak?

Ne, já totiž vím, jaké to je Sama když jsem začínala, jsem ani jeden striktní shyb nezvládla (ne že bych jich teď dala o moc víc ). Každopádně taky jsem spíš tučnější a silovější typ, ale když člověk pozná tu komunitu lidí a vidí ten progress, pak pochopí, proč CrossFit

 

Takže proč je pro tebe CF ta best way - a ne třeba PWL, jako pro většinu endomorfních atletů?

Protože mě nebaví dělat jen jedno. Navíc když jsem loni měla problém s kyčlí, rozpadla se má tréninková i závodní sezóna trojboje, jak domeček z karet. Získala jsem tak ale možnost posouvat své slabiny v CrossFitu a závodit aspoň v něm. Taky mám dny, kdy nemám úplně sílu a když by to bylo jediné, co bych trénovala, štvalo by mě, že mi to nejde. Když mi v CF něco nejde, jde mi zase něco jiného a odcházím spokojená prakticky z každého tréninku.

 

Leňa Wolfová s činkou

Takže jaká je tam vlastně přenositelnost do jiných sportů, když vezmem třeba PWL a vzpíraní?

Každý crossfiťák má i silovou část tréninku, ať už to jsou dřepy, mrtvoly, občas bench. Výhoda je navíc to, že díky gymnastice se zpevňuje core a člověk si víc uvědomuje, jak určitě svaly zapojit. Co se týká vzpírání, tak každý crossfiťák, musí vzpírat, takže tam to jde dohromady úplně.

 

 

Takže bychom měli nechat liftery dělat kliky ve stoji na rukou u stěny, aby tam měli větší neuro-muskularní propojeni ve dřepu?

To zrovna ne, ale jen samotná stojka je hodně na core a celkové zpevnění náročná. Navíc, když držíš delší dobu, musíš do toho zpevnění dýchat, což je podobné náročné, jako dřepovat těžší váhu v pomalém tempu.

Taky mi shyby pomohly uvědomit si, že na zádech mám nějaký latisimus - a i ten do dřepu potřebuješ strašně moc Ale to je hodně individuální a samozřejmě záleží, jaký celkový plán powerlifter má...

Jediný plán, který jsem kdy zkoušela, byl Korte bez nějakých doplňků, takže těžko to posoudím i tohohle pohledu.

  • Pozn. red. - tady nám Léňa potvrzuje, co říkáme v BL už dlouho - atlet v jakýmkoli odvětví musí být více-dimenzionální, protože motorická inteligence je to, co dělí hobíky od závodníků. Jak jinak poznat dobře svoje tělo, než zkoušet furt něco nového / z jiného úhlu a spol.?

 

Co sypka v CF?

Řekla bych, že je hodně rozšířená, co se závodní úrovně týká, ale v Česku to snad tak hrozné zatím není

 

Přijde ti to v celkovým měřítku horší než třeba ve strongmanech?

Leňa Wolfová se slamballemTo těžko říct... Můžeme si o někom myslet, že sype, ale třeba je fakt naturál  No ono i u těch nejlepších crossfiťáků je to podezřelé, že trénujou, jak trénujou a mají výsledky, ale who knows. Myslím, že PWL a vzpírání narozdíl třeba od CF a Strongmanů tu sypku řeší mnohem víc, protože jsou to oficiální sporty s federací a chtějí, aby to bylo fair play.

Oficiální sporty ve smyslu olympijských her. Vím, že trojboj na olympiádě zatím není, ale jsou to oba sporty s dlouholetou historií a myslím, že federace chtějí, aby se ukázal ten potenciál čistých závodníků. A aby se tam PWL dostal, potřebuje nesypat...

 

 

Vnímám CF jako koncept kondičního doplnění pro jiný výkonnostní sporty - jak se v tom vůbec závodí?

Závody jsou většinou jednodenní, nebo dvoudenní a probíhá to formou workoutů. Většinou se jedná o 3 - 7 WOD. Pak je jen na pořadatelích, jaké cviky tam dá, kolik opakování a jak dlouhý ten workout bude. Většinou to však bývá 5-15 minut. Když jsou závody dvoudenní, tak tam většinou bývá v jednom WOD nějaká maximálka, ať už na jedno, či více opakování. Ostatní WOD jsou spíš o vytrvalosti, kondici, skills.

Věští zahraniční závody pak bývají i na více dní.

 

Takže něco na čas stylem Strengh Wars?

Jo, v podstatě něco takového.

 

Co je nejčastější zranění v CF?

Leňa Wolfová s velkou činkou

Řekla bych, že nejvíc cokoliv s ramenem a další v pořadí bude asi koleno, jelikož jsou klouby hodně zatěžované. Ale zas je to hodně individuální. Můžeš si zničit záda, přetrhnout lýtko, prostě cokoliv.

 

CF popsaný 5 cviky?

Burpee, pull up, squat, row, weightlifing.

Těžké rozhodování

 

No a pro takový ty tradiční ne-angličtináře - Česky?

Angličák, shyb, dřep, veslo, vzpírání (promiň, neumím vybrat jen jeden z dvojboje)

 

Čím sou lidi kolem CF vyloženě charakterističtí, jakej typ lidi to láká?

Co rádi žerou, ale nechtějí být vyžraní?

  • Pozn. red.: Takže u PWL se to liší jenom tím, že tam je to většině jedno 😀

 

Kej. Reakce na závěr.

Crossfit - Láska

Federace - Společnost

100kg - Malá váha

Maso - Jídlo

Činka - Síla

Kardio - Hnus

Všichni zatim u toho kardia nasazujou synonyma 😀 Každopádně dík naší #LiftingPrincess za pokec a přidávám společnou potréninkovku s mojí lifterskou polovičkou, paní Medvědovou - za celou Medvědí Family Léně fandíme, ať se v CF do roka dostane do TOP 10 za ženský ČR - ještě pořád bez sypky 😀
Leňa Wolfová a Johana Vančurová

 


Tahle parádní bouchárna, ze který pochází většina fotek, je Colliery Crossfit Ostrava. Webovky tady.
Jak gym, tak fotografové jsou k dispo na insta: @collierycrossfit @veronika_takes_photos @jan.jasiok
Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Rozhovor: Marcela Rešlová - Jóga

Číst více

Rozhovor: Véna Vlk - Český PWL

Číst více

Rozhovor: Zbyněk Zušťák - Vitamíny

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram