28. 2. 2017

Typologie boxerů

Dneska máme článek (ne)jenom pro strikery, takže pokud preferuješ spíš válení se po zemi, nebo jsi naopak úplnej odpůrce organizovanýho násilí, možná bys neměl ztrácet čas 🙂

(ILUSTRACE)


Typologie boxerů

Začneme. Boxovat se dá různými způsoby. Oficiálně se tahle typologie dělí na vícero možností a pod-možností, ale abychom to neměli zbytečně přeplácaný, pověnujeme se základním pěti.

Těchhle pět základních přístupů k boxu můžeme identifikovat téměř u každýho rváče - od olympijskýho boxu přes garážový mlácení až po UFC MMA. Jako vždy platí - poznej svýho soupeře a poznáš, jak mu nejsnáz prasknout rektální věnec. Dívejme se tedy pozorně, snažme se pochopit.

Ještě než začneme, abys dobře rozuměl terminologii, počti článek o používání koulí, srdce a hlavy zde.


Out Fighter

Ti co umí americky jistě již pomalu chápou, že tenhle rváč to má rád hezky zblízka. Ne - dělám si prdel. Out Fighteři jsou z větší části bejvalí karatisti, nebo nezkušení poserové. Tihle kluci mají rádi odstup a používají přímý dlouhý údery. Většinou to bejval hovada od 180ti cm vejš.

Pokud je to ranař se zkušenostma (třeba právě to karate), většinou jsou jeho rány průrazný (naskakuje do úderu - neudělá přískok a úder, ale úder přískokem) - pokud je to borec bez zkušeností, účinnost ran je mizivá, protože nemá odhad, kam až dosáhne.

Díky tomuhle přístupu můžou chlapci ale ovládat docela dobře zápas a vodit si soupeře po kleci. Pokud tam neni tvrdost, vítězství jde většinou na body. Bacha ale, ať to nepřejde v pasivitu.

Známí Out Fighteři jsou třeba Sugar Ray, Larry Holmes, nebo legenda C-Clay.

- Cukřík Ray v akci. Vidíte, jak má širokej postoj a jak vyloženě skáče při úderu do soupeře? (Zvedne přední nohu v přískoku a stoupne na ní až teprve potom, co veškerá energie skoku přejde do obličeje oponenta.)


Puncher

Pokud bych se s někým nechtěl setkat, tak s Puncherem. Nemam takovýhle týpky rád, protože většinou umí používat jak hlavu, tak koule a to je o držku pro každýho oponenta.

Jejich charakteristickým znakem je dobrá technika s kurevskou silou. Jsou v tom hodně podobní Out Fighterům - ale jsou těžcí, míň pohybliví. No a o to pro mě hůř - musim si k němu přijít, že jo. Takže pokud nevládnu zrovna božskou rychlostí nebo dobrejma reflexama, lezu na jatka.

Puncheři usilujou o KO. Je jim jedno, na jakou vzdálenost se boxuje i jak se zápas odehrává - jejich cíl je jasnej: jedna, dvě dobrý rány. Hotovo.

Nejhorší možnost je dvou-metrovej Puncher. Nejenom že mu ty dva metry dají na dosahu, o kterým si malý boxeři můžou nechat 2-3x zdát, ale jejich vejška jim dá právě tu sílu, kterou potřebujou (proto jsou nejsilnější strongmani vždycky dva metry plus - vejde se na ně víc a větších svalů).

Takovým krásným příkladem jsou bratři Kličkové. Další známí Puncheři jsou třeba Lennox Lewiss nebo žlutý-peklo-s-italským-jménem Manny Pacquiano.

- Lenny nám ukazuje, jak vypadá dobře zamířenej granát. Sází je s pečlivou přesností a přitom neztrácí hlavu jako Sluggeři.


Counter Puncher

Áno, je jasný, jakou LANovku tenhle borec rád hraje. Každopádně co se jeho boxerskýho stylu týče - #mlať_do_něj_jak_chceš,_netrefíš_a_lehneš_si.
Zní to skoro jako výsměch "Defenzivní Rváč", ale je za tím hodně taktiky a pozorovatelskýho nadání.

Counter Puncheři bejvají nejchytřejší šmejdi v kleci a obyčejně vyhrávají celkem snadno - stačí vyprovokovat oponenta, pak ho nechat se vymlátit a unavit. Odpozorovat jeho návyky a chyby, počkat si, až se unaví a zpomalí. No a pak svých poznatků využít.

Anebo ne - na co čekat. Vždyť přece tušim, kde dělá chyby, už po první minutě na tělo. Nechám ho promáchnout hák - ducking - a rána na žebro. Zkusí to z druhý strany - stejnej příběh - zvedák na solar. Svěsí ruce snahou krejt si čerstvě naklepaný břicho, tak ho proplesknu nahoře. Umim o zápasu uvažovat - tak toho využívám. Počkám si.

Mě osobně tihle kluci nevadí - používají hlavu. Pro oponenta, co jí používá taky, je to jen hra na čekanou a první dobrou ránu. Pro oponenta, co boxuje jenom koulema, to VŽDYCKY končí blbě. Ne většinou - vždycky.

Hodně známých Counter Puncherů můžeme najít spíš v boxu, než MMA, ale pár jmen jako Floyd Mayweather Junior nebo Evander Holyfield by se našlo.

- U barevných boxerů zůstaneme. Nedívejte se na to, jak Evander rány rozdává, ale kam je rozdává a hlavně jak se jim vyhýbá. To je to, co chcete nastudovat.


Slugger

Když vám někdo řekne takhle, nebo použije synonymum Brawler - dejte tomu sráči do huby! Tenhle typ boxera je totiž... jak to říct - tupý neobratný hovado. Silou nahrazuje to, co nemá v rychlosti a technice. Má koule větší než hlavu a kdyby mohl, vytáhne ptáka a umlátí tě s nim do kolen.

Jeho ztuhlej a pevnej postoj dost nahrává pohyblivým a rychlým oponentům (je snadný se mu dostat do zad). Nedělá kombinace, ale jednotlivý údery.

Co takovej chudák dělá mezi boxerskýma typama, říkáte si. Ono - dostat ťafku od takovýho mentála stojí za to. Protože je tupej, rány do hlavy mu nevadí a je to přesně ten typ zápasníka, co postupuje dopředu jako zasranej buldozer. Zkusil už někdo z vás zastavit buldozer? Tady selže 50% veškerých nápadu a 90% ne-hnědýho spodního prádla.

Známí Sluggeři jsou třeba Sonny Liston (můj oblíbenej), Max Baer nebo George Foremann.

- Sonny. Bourák s rukama neustále u pasu. Bourák, co se neměl rád injekční jehly. Oboje máme společný 😀 Jeho životní příběh je hodnej vyprávění - jeho styl už tolik ne 😀 První šampion, který padl před Cassiem, ale jeden z mála, kterej ho dlouho držel v ringu v remíze. (Je o něm i film - zde.)


 In Fighter

Řadu nám uzavírá opak škály toho, co nám jí otevíralo. Logicky. Šílený kombinace úderů ze všech stran a tření bradavek je pro tyhle cápky typický. Kdyby mohl, vleze do tebe a umlátí tě zevnitř - tak moc rád se mazlí na blízko.

Z pravidla jsou tohle všichni malí zmetci. Mají tedy nižší těžiště, lepší obratnost a rychlost. Protancujou se k tobě ani nevíš jak a už ti to solej na bradu kryt ne-kryt. A přesně podle vzoru čivav a Luie de Funese - co je malý, je agresivní. Tenhle prcek tě nenechá vydechnout, dokud on může dejchat.

Moje rada - pokud nemáš půl metru tělesný vejšky k dobru, nesnaž se boxovat. Snaž se toho šmejda zavalit a uválet. A modli se, abys ho fakt zavalil a on se zpod tebe nedostal, jinak ležíš a on ti skáče po hlavě jak na pérku.

Nejlepší In Fighteři jsou bez diskuze Ucho-žrout Mike, Joe Frazier nebo Rocky Marciano.

- A pokud Sonny dostal od Cassia klepec, pak Cassius dostal od Joa. Představ si, že se k tobě tulí víc jak sto kilo se statama: 37 utkání, 32 výher a z toho 27 K.O.


Tákže doufám, že se vám dnešní nářez informací líbil a že jednoho krásnýho dne díky tomu někomu vyrazíte zuby, zlomíte nos, nebo strhnete ucho 🙂 Organizovaný násilí všem a pro všechny. Peace!

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Číst více

Box: Tipy & Triky

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Svět násilí: MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Číst více

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram