Inu - kdo nějakou chvíli to tělo a pohyb studuje, ten dříve či později narazí na to, že existují dva druhy obézních. Takoví ti z Mekáče, kterým pupík visí - a takoví ti z hospody, kterým skálopevně ční vpřed. Co že jsou tedy ti podkožní a útrobní kluci-tuci a jak se liší?
SEZNAMTE SE: PODKOŽNÍ TUK
Nejdřív se podíváme na tuk, jako přirozenou součást našeho těla. I když nás média a fitness průmysl nutí považovat tuk za něco opovrženíhodného a esteticky nepřípustného, vlastně jen díky tomu, že jej máme v těle, jsme schopni využívat některé ze základních vitamínů (A, D, E, K).
Tuk nám pomáhá v termoregulaci těla. Slouží jako zásobárna energie - a samozřejmě i jako mechanická ochrana životně důležitých částí. Evoluce je chytrá paní - tuk máme pod kůží nad svaly a orgány. Muži se zaobalují kolem břicha, aby při lovu vydrželi větší zranění od nebezpečných zvířat; ženy se kulatí především v okolí pánve, aby jejich smysl života (dát život nový) byl v bezpečí před čímkoli dalším.
Přirozená hladina procenta tuku k tělesné váze se u mužů a žen liší. Zatímco muži by se měli pohybovat cca na 10 - 15%, ženy by měly být přibližně o 10% napřed, tedy průměrně na 20-25% tuku k poměru k tělesné váze.
Obecná populace se v průměru pohybuje k dnešním standardům cca o dalších 10% jinde. Tedy průměrný muž našeho životního stylu s sebou tahá až 25% tuku, průměrná žena tedy až 35%.
Pokud máme v těle dlouhodobý nedostatek tuku, velice rychle začneme pociťovat metabolické změny, které vedou až ke chronickým problémům se zdravím. Pokud máme v těle dlouhodobý nadbytek tuku, je to to samé. Jako se vším ohledně zdraví je to o střední cestě. Více třeba zde.
PODKOŽNÍ TUK JAKO UKAZATEL
Když by se mě někdo zeptal, proč nepovažuju vyrýsovanýho člověka za zdravýho člověka, řekl bych to asi takhle: Kdo nemá tuk, nemá dostatečnou produkci přirozených steroidních hormonů; produkce pohlavních a nadledvinkových hormonů je na totálním minimu; a nejspíš mu to pomaleji myslí, oproti optimálu.
Tohle všechno v nás (v přiměřeném množství) tuk dělá. Časopisy nás chtějí přesvědčit o velkých chlapcích s vyřezaným břichem, jejich pohlavní nadřazenosti a dosažitelnosti jejich postav s nejnovější řadou proteinu a fat burneru. Znalejší člověk ví, že buďto má tu formu na pár hodin - po týdnech dlouhodobě (kvůli zdraví) neudržitelné diety a dehydrataci před focením; nebo že přisyp. Mít lehkou svalovou definici? Okej, půjde trochu o geny, ale je to možný - fungovat dobře a mít lehounce vyrýsováno. Ale silně oddělený břišáky?
Jasně, že je možný, být delší dobu vyřezanější, pohybovat se u chlapů pod 10%, u žen kol 15%. Ne že ne. Není to ale nekonečnej stav. Obecně platí že lehce vyrýsovanej dokáže být člověk déle, než středně vyrýsovanej a tak dál. Čím více se snažíme poslední procenta tuku osekat, tím více se tělo brání. A tělo je chytrý, má k tomu důvod.
Věřím vyrýsovaný břicho mladýmu klukovi, co 5x týdně boxuje nad 90 minut. Sledujte jeho kariéru, brzy si něco urve. Věřím vyrýsovaný břicho lehký váze v kulturistice. Ne po celej rok, spíš ke konci cyklování. Věřím vyrýsovaný břicho i některým holčinám. A i když jim nevěřím kozy, pokud je k tomu pekáči mají, věřim, že menstruace bude slabá, taková nijaká a nepravidelná.
Ano, jasně - pojďme mít plochý pupíky, samozřejmě - ale nic se nemá přehánět lidi. Myslete na to.
SEZNAMTE SE: ÚTROBNÍ TUK
Tohle je tuk, kterej už mezi prsty chytit nejde. Je uvnitř břišní dutiny a obklopuje orgány. Opět je jednou z jeho hlavních funkcí přirozená zbroj proti všem neduhům vnějšího světa- včetně mechanického poškození.
Jeho hladina v těle je takovým přirozeným ukazatelem metabolického věku - podle toho, kolik jej máte v okolí orgánů, může lékař odhadovat vaše metabolické opotřebení. Špatný životní styl a útrobní tuk roste stejně, jako ten podkožní.
A teď to přijde: zatímco podkožní tuk při nadbytku jednoduše visí ven- ten útrobní se mačká uvnitř. Spolu s orgány, celým cévním systémem a žlázami. Bystrý čtenář asi už pochopil, proč je útrobní tuk asi o něco horší.
Vrátíme se k příkladu pivního břicha. Zatímco ženský trup vlevo je vlastně v pohodě - je to normální zdravě široký trup, obalený trochou sádla; mužský trup vpravo je nafouklý a pevný - jak se to sádlo štosuje uvnitř.
Představte si ten tlak, který vzniká na orgány uvnitř těla (to podkožní tuk nemá jak způsobit...). Funkce střev je poloviční, protože jsou sfouklá sama do sebe. Žaludek se nemůže pořádně roztáhnout, plíce kvůli útlaku bránice nemohou fungovat v plném rozsahu, srdce se při každém úderu svírá jak ve svěráku - a to už nemluvím o funkci hormonální soustavy, ledvin a jater.
Přikládám malou galerku po netu nalezených obrázků toho, jak to vypadá uvnitř - nic nechutnýho, ale vegetariánům by se mohlo udělat blbě.
ÚTROBNÍ TUK JAKO UKAZATEL
Cukrovkáři bděte! Přesně tak - útrobní tuk je nádherným ukazatelem špatného životního stylu přímo plynoucím z české národní tradice. Totiž kdo si mává s hladinou inzulinu den co den, ať už sladkým, pivem nebo třeba limonádama, pracuje na zvyšování procenta útrobního tuku v těle.
Inzulin v krvi ve vyšším množství zastavuje přirozené odbourávání tuku - tuk útrobní, v mezi-orgánovém prostoru, není úplně dobře prorostlý cévním systémem a tak se k němu tělo propracovává hezky molekulu po molekule - bez dálnice to rychle nejde. Kdo má tedy nejen povislé sádlo, ale i pevné nafouklé břicho pod ním /anebo neosádlené nafouklé břicho ( a nejedná se o větry) - tělo mu jasně ukazuje na špatnou životosprávu již na hranici poškození.
A co hůř - stejně tak, jako špatný jídlo omezuje tělesnou schopnost útrobní tuk zpracovat, tak stres a nedostatek spánku pomáhají jej tvořit. Hormon Kortizol - je svině. A nedostatek spánku a nadbytek stresu způsobuje, že se jím tělo pořádně zaplaví. A co to způsobí?
Původně zvýšená hladina cukru v krvi jakožto zdroj energie pro obranu začne klesat a dostaví se stav bez energie - kortizol začne působit proti inzulinu. Cukr se začne měnit v zásobní glykogen v játrech, zhorší se mechanizmus využití cukru v buňkách, inzulin přestane reagovat na cukr… Co se stane dále, si dovede každý domyslet - je to krůček k rozvoji cukrovky. Dlouhodobě působící kortizol způsobuje ztrátu elasticity kůže, podporuje všeobecné stárnutí. Stresovaný člověk začne vypadat ztrhaně.
Kortizol stimuluje vylučování žaludeční kyseliny. To má za následek nadměrné překyselení žaludku, což při chronickém stresu vede k rozvoji vředu a v horším případě k možnému vzniku nádoru.
MUDr. Pavel Šácha
Totálně odfláknutá životospráva vede k tak zvanému Cushingově chorobě. V ČR tomu říkáme "Jo, dědek se vyžral jako prase - však už na to má taky věk..." - v zahraničí se mluví o vážný hormonální dysbalanci.
Opět budu citovat jeho definici, tentokrát je autorem MUDr. Jiří Štefánek: "Mezi projevy nemoci patří zvýšená chuť k jídlu, obezita, únava, změny nálad, deprese, zvýšení krevního tlaku (hypertenze) a diabetes mellitus, zvýšení krevního cukru (hyperglykémie), snížení hustoty kostní hmoty (osteoporóza), snížení sexuálního pudu či poruchy menstruace."
Děsivý, co? ČR by se měla přejmenovat na CR, místo Czechia budem Cushia a fakt, že 50% naší populace tvoří lidi s neřešenou diagnózou vlastně jen reflektuje stav domácí politiky. 😀 Mimochodem o inzulinu, cukru a sugar-free produktech jsem naspal vše-objasňující článek tady.
ZÁVĚREM: JAK NEBREČET A PŘEŽÍT?
Znáte mě - obvykle nerad šířím nějaký poplašný zprávy a pokud se nejedná zrovna o slazený limonády nebo mýty kolem aspartamu, do podobných věcí se pouštím málo kdy. Řeknu to typicky po svým:
Tuk podkožní bych řešil míň, než tuk útrobní. Je mi veskrze jedno, jestli jsem se po složitějším období dostal o dvě dírky v opasku dál - dokud můžu normálně fungovat, mám chuť k jídlu i pohybu, mám chuť na ženskou i ráno vstávat - a jediná tabletka, kterou ráno beru je multivitamin, podkožní tuk mě netrápí. Však já to do pár týdnů zas shodím - budu jen každý den chodit z práce pěšky a snížím sladký.
Pokud mám podezření na vyšší procento tuku útrobního, zajdu si na změření - dneska viscerální tuk změří každá druhá chytrá váha alespoň orientačně - a InBody mají v každým lepším gymu nebo špitále. Pokud se mý podezření potvrdí - chce to odborníka, změnit práci a dobře se vyspat.
(Článek o vztahu mezi sportem a prací zde.)
Nehledejte v tom vědu, smrt, ale ani výmluvu nebo důvod všech problémů, co máte. Tělo je skvělej stroj a všechno sádlo navíc umí spálit - když mu to umožníte. A stejně tak po něm nechtějte spalovat to sádlo, který si chce nechat. Neserte se tělu do práce! 😀