19. 12. 2016

Návod Rváče: č.1 - Fight Mind

Když jsem začal v roce 2016 sepisovat Návod Rváče, netušil jsem, kam až mě to dovede. O tři roky později se k textům vracím, dávám jim něco z nabitých zkušeností navíc, ale světe div se - na obsahový podstatě jsem nic nezměnil. Něco na tom, jak si myslím, že přistupovat k fightu bude. 😀

Takže úplně na úvod: Jak se pozná rváč od nerváče v totálních základech?


Srdce válečníka - mentalita dravce

Začneme tím nejdůležitějším - a to je srdce válečníka. Pokud se člověk zrovna nenarodí jako para-člověk, má od přírody čtyři končetiny, kterýma může mlátit; jedno tělo, do kterého ho lze mlátit; jednu hlavu plnou hovadin a KO zón; a určité predispozice ke svalům podle somatotypu (Ekto-, Mezo-, Endo-, což jsme rozebrali v tomhle následujícím dílu).

Ruce můžeme zpevnit bandážema, nohy můžeme okopat, tělo dokážeme zatnout, hlavu krýt a svaly třeba i nasypat, ale všechno z toho je dokonale zbytečné, nemá-li člověk onen faktor X - Srdce válečníka.

Je to přesně ten přístup, kdy když člověk už nemůže, ještě víc přidá. Je to ta motivace zase vstát, když si člověk po ráně na držku lehne. Je to ochota den za dnem po sakra dlouhý období se mučit na tréninzích budováním těla, dostáváním do těla, podstupovat náročný diety, odolávat zraněním a tak dál. Hodně lidí tenhle přístup nemá, nebo nechápe.

Jsou lidi, co tvrdí, že se s tím člověk musí narodit. Jsou tací, kteří tvrdí, že se tomu dá naučit. Osobně mám na to vlastní názor - totiž že oba tábory mají ve své podstatě pravdu, ale příliš se nepochopili v dialogu - mají rozdílné definice.


Vrozené / Naučené?

Člověk se může narodit s instinktem dravce - vnitřním neklidem, který časem kumuluje a vede k agresivitě člověka, není-li to nijak ventilováno. Takoví lidé si většinou dělají průsery, protože pokud mají delší dobu bez tréninku, strašně snadno je něco nasere a nejdou daleko k ráně.

Na druhou stranu přesně takoví lidé nechávají na tréninzích všechno, co mohli - a jejich zápasy se pak podobají řízenýmu amoku. Pustí vnitřní zvíře v ringu ven a celej zápas je jedno neustávající šílenství. Po internetu je plno zápasů, kdy takovej člověk dal ve svým "mimo-stavu" ránu i rozhodčímu, když vlítnul mezi něj a jeho oponenta, protože oponent byl jasně KO, ale monstrum bilo dál. Viděl jsem zápas, kde kluk s instinktem dravce nastoupil proti jasně silnějšímu protivníkovi a i když mu po pár kolech chcalo z obličeje, že to ukončilo zápas, nechtěl uznat porážku a chtěl pokračovat (a jeho roh ho musel držet a odvést).

Borci s instinktem dravce nejsou borci se srdcem válečníka. Dravci jsou jednoduše magoři (promiň, Maty 😀 ). Bijou se v gymu, aby se nebili na ulici. Zápasí, aby ze svojí přirozené agresivity něco měli. A celej život tvrdě trénujou, aby je co nejdelší dobu nezavřeli. - A tomu se nedá naučit. Hodně chlapců, co si hraje na "rapery" a vyřvávají "Jsem blázen, tak mě neser!", by se jim rádo podobalo, ale ve skutečnosti je instinkt dravce něčím, co člověku život komplikuje, ne to, čím by se chlubil.

Mám jednu svojí oblíbenou hlášku, co používám už několik let a ještě mě neomrzela:

Víš jak se pozná nebezpečnej chlap? Nepozná. A o tom to je.

- Medvěd, 2014

Takže instinktu dravce se nenaučíme - s tím se rodíme. Srdce válečníka je tedy něco trochu jiného - něco jako "Mě nezastavíš.". Zatímco dravec stokrát padne na hubu a stokrát ho to nasere, válečník stokrát padne na hubu a stokrát se při vstávání zamyslí nad tím, jak se stát lepším. Lidsky řečeno mít srdce - znamená používat i mozek. Mít koule mozek prostě vypíná. (Každej chlapec ví a chápe. 😀 )


Fight Mind

Co si tedy vzít z první kapitolky NR? V tréninku i zápase - v životě, máš neustále k dispozici tři věci, tři možnosti řešení situace, tři volby svýho přístupu. Budeme o nich ještě hodně mluvit, v hodně dalších NR o nich uslyšíme. Dobře si je zapamatuj.

Dokonalej rváč přesně ví, kdy má co vypnout, kdy má co použít, kdy má co korigovat čím. Najde rovnováhu a naučí se to ovládat: Dokonalej rváč používá mozek, aby zjistil, jak problém vypadá. Používá srdce, aby se mu postavil. A pak používá koule, aby ho vyřešil co nejbrutálněji - tedy nejrycheji.

Mike Tyson celou svojí kariéru používal srdce a čas od času koule. Pak to s koulema jednou přehnal a sežral oponentovi ucho. McGregor celou dobu používá mozek a srdce, koule ukazuje v ringu a je nejúspěšnější malou vahou ve dvou váhovkách (Ta třetí je trochu diskutabilní.). Gina Carano uměla používat mozek i koule a stala se sex-symbolem MMA před Rouseyovou, která má koule a srdce - a tak má míň fans, za to víc ortodoxních. V naší O2 Oktagon MMA výzvě Gábor vyhrál díky "Beast Mode On", což jsou jasný koule - a přes celou šou jasně ukazoval srdce.

Základem je tedy něco, co nazývám Fight Mind. Pojďme to definovat jako schopnost přemýšlet, když jsi pod tlakem; nebát se, když jde do tuhýho; bejt pořádně agresivní a divokej, když to ostatní už vzdávají.

Takže rada zní: Používej vše co máš přesně tehdy, když je třeba - a dosáhneš výš, než sis myslel, že můžeš vyrůst.

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

MÁ SMYSL TRÉNOVAT BOJOVÉ SPORTY, NEPOUŽITELNÉ V MMA?

Číst více

Návod Rváče: č.3 - Boxerské zápěstí a jak na něj

Číst více

Box: Tipy & Triky

Číst více

Karate vs. Box

Číst více

Bezpečnost a zranění v MMA

Číst více

Svět násilí: MMA

Číst více

Trénink v Pentě č. 16

Číst více

Svět násilí: Keysi Fighting Method

Číst více

Svět násilí: Bare-knuckle boxing

Číst více

Moje první návštěva v Pentě

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram