Blog single

Primal fitness nářadí – Šutry

Atlas, Atlasův kámen, Šutr, Velká koule, Betoule, Stone, Atlas Stone – je jedno, jak se tomu říká – je to parádní velkej kus betonu, se kterým se dá řádit, případně raw bio kus planety vhodnej ke zvedání. Jakou má tahle věc historii, proč by jí měl zařadit do tréninku každej rozumnej atlet?

 TROCHA HISTORIE

Neexistuje nic chlapáčtějšího, než si poměřovat bicáky – zvedáním těžkých kamenů. Mohli bychom brblat o tom, jestli už lovci mamutů měli různé rituály dospělosti a tak dál – a nikdy to pořádně nezjistíme, nicméně potvrzeně o zvedání kamenů a klanových rituálech dospělosti můžeme mluvit až od cca prvního tisíciletí našeho letopočtu.

Kde jinde, než v severní Anglii a Skotsku a po celé vikingské Skandinávii. Oni ty plnovousy k těm kamenům prostě patří. Dodnes se po těch místech válí různé dobové originál kameny, které nadšenci a siloví atleti zvedají už víc jak tisíc let! Tomu říkám propojení s předky a pomůcka s historií hele!

Nicméně kameny různých materiálů, tvarů a vah se stávají regulérní sportovní pomůckou až v roce 1986. Unifikuje se tvar – do macatý koule. Unifikuje se materiál – do litého betonu. A unifikují se váhy.

Celé se to takhle sjednotilo ze stejných důvodů, z jakých vzniklo MMA. Spolu s rostoucím propojením celého světa se siláci všech disciplín a kultur začali dohadovat, kdo z nich je skutečně nejsilnějším. Trojbojaři, vzpěrači, kulturisté, západní škola, ruská škola – všechno se to naparovalo a předhánělo, až se prostě udělalo pár surových pomůcek a nových disciplín, aby nikdo neměl výhodu, a šlo se na to.

No a po čase z toho máme novou kategorii lifterů – Strongmany.

Prolínání šutrů do klasických gymů je strašně pomalé, ale o to větší atmosféru mají gymy specializované. Napsal jsem i článek o venkovním zvedání, ten je zde.


PROČ TO FUNGUJE?

Tomu jsem se víc podrobně věnoval v podcastu. Jednoduše – protože neexistuje nic tak dokonalýho, jako tohle. Kombinace velký váhy a kulatýho tvaru je to nejnáročnější, co můžeme po tělu chtít zvednout. Žádný madla, úchyty, žádná možnost pohrát si s těžištěm (je prostě uprostřed, ať to čapnu z jakýkoliv strany).

Centrální nervová soustava musí podat neuvěřitelnej výkon, aby každýmu jednotlivými svalíku v těle řekla “ZATNI!”.

Je to tak komplexní, až je to blbuvzdorný.

A pojďme si říct – cviky, který s tím lze provádět, nejsou jednom závodní lifty na podestu. To si taky moc lidí neuvědomuje. Ono zvednout sto-kilovej šutr ze země na metr vysokou stoličku je záhul. Ano. Ale dělat čelní dřepy s padesátkovou koulí, kterou si musím neustále mačkat k tělu, aby neupadla – a do toho ještě stabilizovat trup a dolu – nahoru – dolu – nahoru, zlatých padesát kilo pohodlně usazených na velký ose, než držených ve formě velký koule.

Vlastně u šutrů máš vždycky mnohem větší problém s přetrénováním než nedotrénováním 😀 A pokud bys zvedal klasický raw kameny, existuje parádní termín „Mezi-síla“. Různá hrubost materiálu, nepravidelný tvar, nerovnoměrné uložení váhy. Je těžký to jenom udržet, natož s tim zvedat.

Takže proč to funguje? Proto!


JAK ZAPADÁ DO PRIMAL FITNESS?

Máme skvělý pomůcky, jako je Club a Mace, na cílenější unilaterální cviky. Máme Pneu, jako bilaterální pomůcku na praktické pohybové vzorce. Šutr je druhá bilaterální pomůcka, která už slouží ke generování vražedný síly. V programingu ho můžeme vnímat jako hračku pro pokročilé, nicméně pokročilým by se měl stát každý, kdo začne cvičit, i kdyby to byl senior. Takže i když jsme zvyklí koukat na velký chlapy s velkejma kamenama, nikde není psáno, že nelze šutr zvedat od 40Kg.

Jestli je Pneumatika punková láska, tak šutr je její NuMetalovej brácha. Nedokážu si představit silovej trénink bez jeho pravidelných návštěv. A už jen těžko si dokážu představit fighterskej trénink bez jeho neoddiskutovatelnýho vlivu. 

Začni středně těžkýma jedničkama, propracuj se k pětkám a zvyš váhu alespoň o deset kilo. A dokud se nedostaneš ke stokilový kouli s přemístěním ze země na rameno, nezastavuj.

 

A pak si nezapomeň udělat fotku!

POŠLI ZPRÁVU A KONTAKT NA SEBE

  Můžeš nám označit svůj FB profil a my ti napíšeme,
  nebo nám můžeš dát telefonní číslo.

  Abychom nerušili, vždy píšeme nejdříve SMS.

  POŠLI ZPRÁVU A KONTAKT NA SEBE

   Ahoj,
   v případě zájmu o spolupráci nemusíme komunikovat jenom
   mejlem, můžeme se domluvit i po telefonu / FB a spol.

   Pokud budeš chtít touto formou, prosím dej do zprávy kontakt :)