5. 1. 2017

LÉČIVA - Ekologické hledisko

Nevědomost při používání tablet a ampulí je jako ruská ruleta se zbraní, o který nevíme, jestli je nabitá. Podívejme se ale na léčiva z jiného hlediska: Jak tak obrovská produkce (a nadužívání) medikamentů ovlivňuje planetu? Jak velký je prášek zásah do ekosystému? A myslíte si, že když nezobete ibalgin, žádný denně nepřijímáte? Tak schválně.

Ještě před začtením se do článku doporučuji získat informace zde a zde - budeme na tom stavět.


NADPRODUKCE A SEDIMENTACE

GynekomastieNa celém světě se používá více než 4 000 druhů léčiv (doktořina, veterina). Je logické, že stopové množství se z pacientů uvolňuje močí a tak dále. Ve Francii například má každý třetí muž problém s gynekomastií a každá druhá (!) žena s neplodností. O co jde? Francie je zemí, kde se nejvíce v Evropě používá ženská hormonální antikoncepce. (Výsledky k roku 2017) Pitná voda ve městech je tak nabitá estrogenem a jeho deriváty, že chlapům rostou kozy a ženským nefunguje spodek už permanentně. (Fakt, zjistěte si to - a až tam budete vejletovat, nepijte místní vodu.)

Antibiotika - současný fenomén a příslib budoucího průs*ru. Skoro 90% se jich vyrábí v Číně a Indii. Asi není potřeba se složitě zamýšlet nad hygienickými a technickými standarty. Hospodářská zvířata a ryby z těchto zemí by měly na kilo masa obsahovat půl (!!!) platíčka v průměru. Konzumentovi narůstá rezistence na antibiotika (do budoucna při léčbě nebudou zabírat).

A jedeme dál - od objevení penicilinu v roce 1928 jsme do roku 1987 vyvinuli 100 tříd antibiotik. A pak nic. Bakterie se přitom ale dále vyvíjejí a stávají se vůči antibiotikům odolnějšími (hlavně díky jejich výskytu naprosto všude) - a je reálnou (!) otázkou času, kdy se objevíme na zlomu post-antibiotického věku. A dříve běžné infekce se opět stanou smrtící.

Poznámka pro vegany: To, že antibiotika nebudete užívat, a přestanete očkovat svoje děti, nic nezmění. Bakterie zmutují kdekoli jinde a na vás se prostě jen přenesou. Hysterie kvůli clear life style je tedy zbytečná a problém je spíše ekonomicko-politický než filozofický.


NADUŽÍVÁNÍ  A EKOSYSTÉM

Přesně tuhle krabičku sem vyzobal kvůli rameni, hold nebude salát :DDiklofenak a ibuprofen jsou nejčastěji užívané léky proti bolesti (nejčastěji kloubní - tedy takové, které se dá předcházet sportem). University of Exeter (Anglie) ve své studii z roku 2014 zjistila, že užívání nesteroidních protizánětlivých léků zpomalují růst různých zemědělských plodin - hlavně ředkviček a salátu. Nerostou tomu kořeny. To je trochu problém, když obojí zelenina patří k první desítce nejčastěji konzumovaných...

Protože je diklofenak levný, používá se navíc k léčení dobytka po celé Asii (to aby se člověk toho masa bál už pomalu víc, jak Polska). Výsledek? Téměř úplné vyhynutí tří čeledí supů (Gyps tenuirostris, Gyps bengalensis, Gyps indicus) během deseti (!) let. Na kritické selhání ledvin z pojídání "léčeného" masa.

Fluoxetin je účinná složka antidepresiv. U nás jeho užívání stouplo za posledních deset let asi trojnásobně a v současné chvíli je na něm asi 5% pacientů (jako fakt - 5% ze všech léčených lidí v republice). University of Portsmouth (Anglie) v roce 2010 zjišťovala, co asi budou dělat mořští živočichové při vystavení stopové dávce téhle dobroty v mořské vodě.

Související obrázekNo - řekněme to tak jednoduše, jak jen to jde. Krevety jsou obvykle nejustrašenější tvorečkové vodní říše. Jsou malé, takže jsou opatrné, prakticky jdou od úkrytu k úkrytu. Jsou celkem důležité, kvůli vodnímu ekosystému. Při vystavení Fluoxetinu se promenádujou po útesu jako zlitá Paris Hilton před kamerou. Nějací dravci je vůbec netrápí.

Pokud nemáme rádi krevety, nebo je nepovažujeme za důležité, University of Wisconsin-Madison (Kanada) v roce 2002 provedla celou řadu pokusů s léčivy a zooplanktonem. Ušetříme se nudy, zooplankton zabije i lehká dávka léku na vysoký cholesterol.

Člověk už tak nějak chápe ty hromadný sebevraždy delfínů na pobřežích, vyvrhnuté velryby u velkých měst a tak dál, co? Chudáci zblblí, zfetovaný.

Jo a víte co je prdel? Podél pobřeží vyspělých kontinentů se nám prohání hejna hermafroditických ryb. Původně to byli samci, ale již zmiňovaná antikoncepce ve vodě je zlo a tak tvořej jikry. Jikry! Představ si, jak se narodíš jako chlap, ale žiješ v prostředí, co z tebe udělá těhuli! (Karen Kiddová - University od New Brunswick, 2007.)


ZÁVĚREM

Výsledky studie z roku 2014, prováděné Laboratoří enviromentální chemie a bio-chemie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské university v Českých Budějovicích (ČR):
1) Koncentrace zmiňovaných a jiných látek k tomu v našich vodách postupně stoupá.
2) Hladiny metabolitů kokainu a extáze (z moči se dozvíme všechno 😀 ) ve velkých městech o víkendech v pitné vodě prudce vzrůstají.
3) Užíváni metanfetaminů a konopí je v týdnu rozloženo dlouhodobě rovnoměrně.
4) A potvrzuje se nám, že depresáři u nás vzrostli, protože vzrostly i ty dobroty, co blbnou krevety, v naší pitný vodě.

Takže až budete příště nemocní, budete mít depku, nebo nebudete chtít děti, natočte si pořádnou sklenici Pražský vody 🙂

Ne hele, ať článek nekončí všeobecnou panikou - větší část těchhle látek můžete zlikvidovat převařením. Myslete na to, že studená voda z kohoutku je míň organismy zamořená, jak teplá (teplou vodu z kohoutku vnímejte jako užitkovou, nikoli pitnou). A existují i domácí filtry, pokud se vám do nich chce investovat. Všeobecně ale platí, že kohoutková je jak chuťově tak zdravotně lepší, jak balená.

Nejvíc pomůže, když se lidé v tomhle tématu budou vzdělávat - řekněte to všem 😉


Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Vláknina

Číst více

10 maličkostí, co pomohou shodit tuk

Číst více

Sycené nápoje

Číst více

Oleje a tuky

Číst více

Fast Food - návod na přežití

Číst více

Jak nebýt výživový hovado

Číst více

"Tradiční česká jídla"

Číst více

Čokoláda

Číst více

Alkohol a sport

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram