1. 1. 1970

"BŘICHO CVIČÍ JENOM P*Č*"

Jakože - není to příliš často, abych využíval k citaci filozofa Grznára, ale zrovna v tomhle se celkem trefil. A protože hodně lidí vůbec netuší, jak vypadá správný tréninkový plán, hodně lidí prostě jede ty břišáky, protože musí. Je ale potřeba se tím zabývat / zdržovat?


SVALY TRUPU VE VZTAHU KE ZBYTKU TĚLA

Položme si otázku - existuje v téhle realitě, na téhle planetě, pro tělo se správným počtem končetin libovolný pohybový vzorec, který by nezapojoval svaly trupu?

Rovnou si na to hoďme odpověď: Ne.

A to je celé. Opravdu. Pokud nepočítáme fitness prostředí, ale reálně všední život, všední den, se všemi různými pohyby, polohami a pozicemi, vždy tam ten střed těla nějak maká. I v sedě. Pokaždé se zapojuje.

Někdy činí funkci stabilizační (izometrickou), někdy vykonává práci napřímo, někdy dopomáhá práci končetin souhybem, někdy přenáší energii z nohou do rukou (funkce izotonická).

Takhle je to nadesignované i z hlediska skladby svalů (poměr svalů fázických a svalů tonických) a svalových vláken; rozmístění svalů ve svalovém korzetu i kolem páteře; vztahu svalů trupu ke kyčlím a ramenům; vzájemné schopnosti břišáků (přímých i šikmých) spolupracovat se všemi svaly na zádech, v oblasti žeber, bránicí i pánevním dnem.

Tak proč lidi dělaj sed-lehy?!


MODERNÍ FITNESS A PROČ BYCH HO ZAKÁZAL V TOMHLE TÉMATU

Před asi padesáti lety se nám tu rozvinul takový nešvar - sedět u tréninku. Do gymů se začalo dostávat čim dál tim víc mašin, zbytečných strojů a kladek, smysl postrádajících lavic a lehátek. Chápu to - je to byznys. Jako kdybys dělal průlezky pro děti, ale orientoval to na dospělý. Pojď k nám do výběhu a hraj si - jenom zaplať vstup. Majitel fitka s tebou nemá žádný starosti, má z tebe love a nemusí tě nic učit, protože většina těch strojů je blbuvzdorná.

Ale stejně jako tě dětský průlezky neudělají vrcholovým gymnastou, tak tě mašiny ve fitku neudělají atletem. Nebo alespoň průměrně vysportovaným člověkem. Na tohle téma jsem napovídal už fakt strašně moc a nechci vás tu zdržovat neustálým opakováním se (video třeba tady), takže pojďme se podívat na to, proč tě moderní fitness nutí cvičit břicho sólo a ztrácet tím čas.

Protože vůbec není o tréninku a reálný zátěži. Izolovaný cviky umožňují trupu nezapojovat se. Což nejen že v reálným životě nikdy nenastane (takže přenositelnost takového tréninku do života je skoro nula, což je průser hlavně v krizových situacích), ale zároveň to vytváří pracovní manko právě pro svaly středu těla.

Takže abys odjel trup, musíš ho jet separé od třeba nohou. WTF?!


PRIMAL FITNESS A.K.A. BŘIŠÁKY EVRYTÁJM

Fenomén HrbLiftů vynechám, protože by to natáhlo článek o dalších 20 odstavců. Koho by to zajímalo, video je tady. Je to jeden velkej argument, proč spálit moderní fitness (nebo to alespoň přejmenovat z "Fitness" na "Průlezky pro dospělý".)

Zůstaneme u klasickýho liftingu - a stačí nám jako příklad činka, kettlebell a kámen. Chceš odjet nohy? Paráda - prakticky neexistuje způsob, jak bys je s tímhle nářadím mohl procvičit, aniž bys nezapojil kompletně všechny svaly středu těla. In da sejm time. Chceš odjet ramena? Sejm story. Víme kam tím mířím?

Dřepy, tahy, pressy, swingy, nošení, přemístění, trhy, nadhozy, přehozy, odhozy - vše je o obrovský práci trupu, byť tím primárně trénuješ jiný svalový soustavy. Nazval bych to asi jako 3D trénink. A protože trénuješ s volnou vahou (břemenem), je tam ta práce celkem intenzivní. Mnohem intenzivnější, než když děláš blbý sed-lehy.

Střed se zapojuje vždy, pokud necvičíš na dementa.

Já, teď a tady.

Nemluvě o tom, že pro ty, co chtěj břišáky vyrýsovat, je taky docela zajímavá informace, že 5x5 těžkých dřepů při 80% tvýho maxima spálí víc kalorií, jak 30min na páse...

A pak je tu ta fyzio část. Věděl jsi, že bránice (a třeba i pánevní dno) je sval? Kdy si ho naposledy jel teda izolovaně? A pumpovals někdy bránici? (Na pánevní dno se ptát nebudu 😀 )

Nikdy v moderním fitku nejedeš všechno. Neni to dost dobře možný, rozsekat si ten trup na jednotlivý svalíky a věnovat se jim zvlášť. Vždy na něco zapomeneš, nebo něco upřednostníš. To je velkej problém izolovaných tréninků. A řešíme ho v gymu prakticky každý měsíc, když k nám dorazí chlap jak hora a silově zvládne míň jak my, o 10kg ve svalech chudší. A za měsíc se zjeví další.

Když jedeš jenom přímý břišní sval, hádej co se stane? Namakáš ho - a tak začne tahat pánev dopředu, protože tvý bederní svaly budou slabší. A tvoje záda na to?

Cituji: "Au, auau..."

Přímý břišní, všechny tři vrstvy šikmých břišních, bederní, hluboký zádový, připáteřní, křídla (laťáky), všechno kolem lopatek, mezižeberní, bránice, pánevní dno i illiopsoas. Tohle všechno ti v rámci trupu zapojí těžkej dřep s činkou na zádech.

Nedej bože, že bys držel asymetrickej kámen na prsou. Asi se chápeme, kam tím mířím, že?


ZÁVĚREM

Snad jsem to sepsal krátce a srozumitelně. Celý téma by se dalo řešit na samostatnou publikaci o 150 normostranách a celý by to bylo o tom, že bych hejtil pumpičkáře a jejich brutálně negativní vliv na zdraví lidí a vývoj fitness.

Jestli potřebuju, abyste si dneska něco odnesli, pak je to následující: Správně sestavenej tréninkovej plán nepotřebuje sklapovačky a jiný ptákoviny. Pokud nejsi fyzio případ a trenér s tebou neřeší nějakou výraznou dysbalanci, plotýnku a podobně (jsi zdravej), je prakticky nulovej důvod jet separé cviky na břicho - prtože se zapojuje neustále.

Důkaz místo keců? V gymu nám prošlo rukama hoooodně moc lidí. Zeptej se koho chceš - nikdy nikdo nejel zkracovačky, všichni mají pevný středy, mnozí vylezlý břišáky... I těch několik plotýnkářů, co jsme tam měli, jsme napravili bez sed-lehů a planku...

Záměrně vynecháno téma opasku, dýchacích cvičení a silového dýchání. Držte se, zvedejte těžký věci, jezte živočišný proteiny a pá.

Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Hrdinský Sport a.k.a. آییهلوانی و زورخانه‌ای

Číst více

Zpověď velký holky 3.: Holka od činek

Číst více

Siláci historie – 05 – Charles Atlas

Číst více

Siláci historie – 06 – Edward Aston

Číst více

Proč jít ven zvedat šutry?

Číst více

Siláci historie – 04 – Siegmund Klein

Číst více

Siláci Historie - 03 - Arthur Saxon

Číst více

Siláci Historie - 02 - Georg Hackenschmidt

Číst více

Zvětšit Bench! 5+1 tipů

Číst více

FURIBO - ani Mace, ani Club, přesto sexy

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram