13. 1. 2020

5 věcí, který je potřeba vyřešit při nemoci

Všichni kolem jsou nachcípaný. Ty taky. Tomu se nevyhneš. Pokud má člověk nějaký sportovní / tělesný ambice, je vynechání tréninku z důvodu nemoci vždycky docela nepříjemná věc. Nicméně i když je člověk uvězněnej v posteli pod peřinou, není nutnost na všechno ihned kašlat - co může sportovec dělat při rýmičce pro minimalizaci problémů v jeho snahách? A trénink po nemoci?

 

EDIT: Článek psán před Koronka-obdobím, ale rady jsou vlastně přenositelné 🙂


Č. 1: NEPŘECHÁZEJ TO

To je nejčastější a zároveň nejhorší chyba, který se na sobě člověk dopouští. Je strašně snadný podlehnout nátlaku ve firmě, vsugerovat si, že beze mě projekt nebude fungovat a tak dál. Hodně lidí se radši skrz chřipku prochodí k angíně, než aby nechalo kolegy v práci bez svojí maličkosti. Čert ví proč, ale tradiční zaměstnanec radši umře, než aby snášel kyselý xichty spolu-otroků, že musej makat tejden i "za něj" - což takhle ale málo kdy funguje.

Blbost. Jak už jsem psal i tadyPřecházet maličký problém, který by šel vyležet za týden, může způsobit problém, který donutí k ležení měsíc. Že je to katastrofický scénář? Přechození mnoha virových onemocnění neznamená, že se člověk vyléčí ignorací problému - vir projde organismem, oslabí imunitu - ta se ho snad nějak postupně začne zbavovat.

Někdo na tebe kejchne a kvůli slabý imunitě a vyčerpanýmu organismu si piš, že jedeš druhý kolo - na který už ale nemáš tolik, jako na to první. Co udělá doktor, až tě uvidí? Paralen nemá smysl, tady máte antibiotika - ledviny vyměníme do pěti let.

Nebuď truhlík - měj svoje priority, pak až řeš priority jiných lidí.


Č. 2: DEFINUJ TO

Trénink při nemoci?To nic nebude, jenom kašel, dám na to hodně zázvoru a bude to dobrý. A po týdnu zhoršující se tendence vykašlu kousek plic a začnu uvažovat o tom, jestli ten letošní zázvor není příliš slabej.

Nikdo nemá rád nacpanou čekárnu. Nikdo. To zvládneš.

Neprodlužuj svojí léčbu tím, že si něco vygooglíš. Pokud se něco děje, vždy měj jistotu co. I mor začíná jako kašel. Co se podchytí v počátku inkubační doby, tomu se nedovolí rozvinout se a zásah jak nemoci - tak i léčby - do organismu bude nižší - a fofrem na nový výkony!


Č. 3: UPRAV KALORIE

Ležíš. Takže nemůžeš dlabat tolik, jako když máš 4 tréninky týdně. To hodně sportovců těžce nese. Buďto si připadaj, že přišli o všechny svaly za těch pár dní. Nebo naopak, že jsou strašně osádlený.

Za tejden, dva, se nemůže odehrát nic dramatického, ale hlava dělá svoje a zkresluje pohled do zrcadla.

Nicméně to neznamená, že to není pravda. Soustřeď se na energii z proteinů a tuků, kvůli lepšímu sytícímu efektu, než je u sacharidů. Suplementuj vitamíny, minerály, jak jsi zvyklý. Snaž se spát - k buněčný restrukturalizaci dochází ve chvílích, kdy tělo nemusí usilovně pracovat - být v bdělém stavu.

Čím víc naspíš, tím rychleji se dáš do kupy. No a i tim míň vlastně sežereš.


Č. 4: NEZATUHNI

Ležet. Dojít si na záchod. Ležet. Dát si něco malýho z ledničky. Ležet. Vyvětrat. Ležet.

Záda, nohy, ramena, krk - tohle všechno první den dva bude plesat radostí. A pak už ne.

Pokud jsi ulehl v pondělí a vypadá to, že do neděle budeš ok - ve středu se začni pod peřinou převalovat stylem kolena doprava, ramena doleva atd. Hodně základních strečinkových cviků můžeš dělat v leže, ne že ne. Nejedeme na výkon nebo s nutností jogínský podložky - prostě jen připomeň tělu, že umí víc jak ležet.

V pátek bych už se vší pomalostí protáh tělo víc vedle postele.

No a v neděli lehkej trénink s vlastní vahou o jedný, dvou sériích po pár cvicích. Spíš než se zapotit mi jde o zapojení svalových vláken i jinak, než natažením.


Č. 5: VRACEJ SE POSTUPNĚ

A tady už vlastně navazujeme na bod č.4. Ty vole ne že hned další pondělí vlítneš na standardní tréninkový váhy. Mysli na to, že i když už se cítíš skvěle, tvůj krevní obraz pořád tak úplně skvěle nevypadá. Můžeš fungovat, ale tvý tělo se vydalo z většiny zásob vitamínů, minerálů, bílých krvinek, blablabla - hodně to zjednodušuju.

Takže ještě před najetím do standardní tréninkový rutiny dej trénink dva se sníženou intenzitou / objemem (o tom jsem psal tady). A pokud venku ještě fouká, tak po tréninku věnuj 15-30 minut pokecu s recepční, ať máš čas vychladnout a zklidnit, než vyběhneš.

Z 0 na 100 to akorát narveš do zdi.


ZÁVĚREM

Tady to vezmu hopem.

Zdraví nevyfotíš.

Trénuj tělo - ne ego.

Raši dobrovolně týden než nuceně měsíc.

Zaměstnavatelé se mění, trvalé následky ne.

5 věcí, který je potřeba vyřešit při nemoci

 


Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Spánek a jeho nedostatek

Číst více

Tuk - útrobní i podkožní

Číst více

Bolavý záda

Číst více

Procenta navíc

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram