23. 9. 2019

10 maličkostí, co pomohou shodit tuk

Člověk je neustále osádlenej. Prostě to tak je. Nikdy nenastane dostatečně dlouhý období spokojenosti s nízkým procentem tuku. Náprava ale nemusí být o intervalech drastických diet! Stačí se trochu zamyslet - jaká základní pravidla stačí dodržovat, aby člověk hlídal váhu a nemusel trpět?

 


 

TOTÁLNÍ ZÁKLADY!

Pojďme si nejdřív definovat za jakých podmínek funguje shazování váhy - přeci jen by měl člověk nejdříve chápat, proč něco dodržuje, než aby se dogmaticky řídil celý život tím, že Ježíšek prostě existuje.

Základem jakéhokoli úbytku tělesné váhy je kalorický deficit. Člověk musí přijmout méně energie než vydá. Máme nějaký bazální metabolismus (spálené kalorie prostě tím, že žiju a tluče mi srdce - kalorie strávené tělem bez pohybu), máme spotřebu pohybem (sportem).

Nikdy nikdy nikdy nenechávám úbytek své váhy na bazálním metabolismu.

Nikdy nikdy nikdy nestahuju kalorie pod rozumnou mez - vždy tam musí něco být, vždy musím tomu tělu něco dávat.

Každý stravovací režim musí být komplexní a kompletní. Jogurtová dieta je blbost. Veganství je (sebe)vražda. Jez co chceš (pokud to nebude indická kuchyně), klidně i mekáč - pokud si zachováš kalorický deficit. Snadno zhubnout(O tom jak přežít FastFood jsem psal třeba tady.)

Lidé jsou zvyklí dělat obrovský gesta - a vydrží u nich necelý týden. Úspěch není na pár dní otočit o 100%. Úspěch je každý den zlepšit své návyky o 1%. Nejedná se o přemáhání, ale o vývoj charakteru a návyků. Motivace dělá disciplínu, disciplína dělá úspěch.

A samozřejmě - můžeš to posrat, ale nikdy ne 2x za sebou. Občas máš nervy, občas máš krizi, občas máš jenom sakra chuť. Jseš člověk, nejsi stroj, v pohodě. Tak se nám to jednou nepovedlo - nádech výdech, jedeme vesele dál. Nezazlívej si to, netrestej se, nedepkuj, prostě jen zase začni dělat věci správně.

Jdeme na to.


 

10 MALIČKOSTÍ

  1. Netahej si to domů. Znepříjemnit si negativní návyk je velký krok k úspěchu. Jsem-li cukro-žrout, vyházím z domu všechny bonbony. A až mě to chytne někdy v noci, když je všude zavřeno - hurá, nemlsám.
  2. Pravidlo úmorný degustace. Když jsi fakt prase a už v tý hospodě sedíš a víš, že máš problém jít domů, pokud v sobě nemáš alespoň pět kousků - začni degustovat. Cucni si - a válej po jazyku, nech to na špičce, na kořeni, po stranách, projeď to zubama - jedna tvář, druhá tvář, když budeš muset, tak to i kloktej. Než to polkneš, nech to v puse alespoň 10 vteřin. Pokud jsi buchtožrout, jedno sousto kousej klidně 50x, i když už si myslíš, že neni co kousat. Garantuju ti, že mozek tě pustí od stolu dřív, než si myslíš. (Chuť vládne nad hladem a žízní.)Jak zhubnout
  3. Ruská zdvořilost. Prostě - nedojídej. Pokud odcházíš od talíře, ať na něm něco zbude.
  4. Japonská střídmost. Nalož si na talíř tři až pět soust. Přidat si můžeš vždycky. Po čase tě to přestane bavit, furt vstávat od stolu a sedat si zpátky. Velký množství na talíři většina lidí bere jako ego-výzvu a prostě se hecnou a musí to vždy dojet. Malej talířek prostě.
  5. Nebuď na suchu. Mysli na pitný režim - a ke každýmu jídlu si dej (čistou) vodu. Kdyby voda ředila žaludeční kyseliny a přestalo by ti trávit, asi bychom byli všichni mrtví - je to mýtus. Voda je bez kalorií hele... A naopak pomáhá buněčným procesům a metabolismu.Redukce váhy
  6. Pravidlo nároku. Je ti fakt vedro a opravdu ale opravdu potřebuješ dvojitou točenou zmrzlinu? Dej si. A po zbytek dne prostě salát, voda, tvaroh. Pokud se udržíš v kalorickém deficitu, máš na to nárok.
  7. Pravidlo obchodu. Nemůžeš se vyvlíct z rodinný večeře a víš, že máma udělá bůček a táta narazil štěně černýho kozla? Něco za něco. Víkend u rodičů sám sobě splať šesti hodinama ostřejší procházky v průběhu následujícího týdne. A nesmlouvej, hele - buď fér. Ona i ta lenost je vlastně motivace nežrat. Rady jak zhubnout
  8. Seznam preferovaných potravin. Nakup si týden dopředu. Nakup si striktně racionální potraviny. A na jídlo venku si vyčleň třeba maximálně pětikilo. Ani netušíš, kolik ušetříš peněz a kalorií - hlavně ve městě.
  9. Potraviny s koncentrovanou chutí. Už se Vám někdy podařilo sežrat celou rodinnou Milku u jednoho dílu Simpsonových? No a myslíte že to zvládnete zopakovat s 98% čokoládou? O tom už jsem psal v článku o čokoládě - tady.
  10. Asociální workoholismus. Když člověk dělá rukama/hlavou - nemá čas cpát si něco rukama do hlavy. Když člověk nechodí mezi lidi - je ušetřen posezení u piva, firemnímu obědu nebo pop-cornu v kině. Jestli můžeš - nelez tam, kde víš, že tě to bude lákat. Neplánuj si den tak, abys seděl - a nudil se.Jak shodit kila

A zlatý pravidlo za bludišťáka - Cokoliv se sdílí na sociálních sítích, to člověka nutí k poctivosti. Protože ostatní to vidí - a protože na člověka pak netlačí jenom jeho vůle, ale i "Co by lidi řekli" - a to je motivace silnýho kalibru, vlastní ješitnost 😀


ZÁVĚREM

Přestaňte blbnout. Nevymejšlejte diety. Nevěřte výživovým guru. Naučte se základům, zjistěte si základní kalorický hodnoty, hlídejte makra (sacharidy, proteiny, tuky), doplňujte mikra (vitamíny, minerály) a postupujte den po dni. Shodit tuk

Ještě jednou: Úspěch ve shazování tuku není o velkých jednorázových gestech - ale dennodenní jedno-procentní práci na zlepšení.
Autor článku:
Medvěd
Dlouholetý nadšenec do bojových a silových sportů, student pohybu a lidského těla, bakalář v oboru Sportovně Kondiční Specialista, trenér, sportovní bloger a autor několika studií, zakladatel BL a BS. Mezi autorovo zaměření patří především ProMMA trénink; Náprava funkčních dysbalancí z provozování PWL a MMA; Silově-Kondiční (Hybridní) trénink; a Motorická inteligence.

Vláknina

Číst více

Sycené nápoje

Číst více

Oleje a tuky

Číst více

Fast Food - návod na přežití

Číst více

Jak nebýt výživový hovado

Číst více

"Tradiční česká jídla"

Číst více

Čokoláda

Číst více

LÉČIVA - Ekologické hledisko

Číst více

Alkohol a sport

Číst více
OSOBNÍ TRÉNINKY PRIMAL FITNESS
Efektivní, zdravé a praktické tréninky se zkušenými trenéry ve vlastní posilovně.
CHCI NA PRVNÍ TRÉNINK
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram